Foto: TASR - Ján Krošlák/TASR - Martin Baumann

V prípade atentátu na slovenského premiéra sa dnes objavili ďalšie dôležité novinky, pozrite si prehľad.

Aj niekoľko dní po atentáte je zdravotný stav slovenského premiéra Roberta Fica naďalej vážny. Novinky počas soboty priniesol vicepremiér Robert Kaliňák, pričom zároveň v Pezinku rozhodoval súd o atentátnikovi Jurajovi C. Toho napokon vzal do väzby.

Atentátnik putuje do väzby

Ako sme vás počas poobedných hodín informovali, o návrhu na vzatie obvineného do väzby dnes (18. mája) rozhodol Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Prokurátor žiadal pre obvineného väzbu z dôvodu možného úteku, ako aj z dôvodu pokračovania v trestnej činnosti, teda útekovú a preventívnu väzbu. Muž je obvinený z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchaného v štádiu pokusu. Hrozí mu 25 rokov až doživotie.

Foto: TASR – Martin Baumann

Sudca si 71- ročného útočníka Juraja C. vypočul a po výsluchu rozhodol. Útočníka vzali do väzby. Dôvodom väzby je obava z možného úteku, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková a preventívna väzba. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

O zdravotnom stave informoval Kaliňák, prevoz zatiaľ nie je reálny

Na dnešnej tlačovej besede pred Roosveltovou nemocnicou zhrnul, že premiér je pri vedomí, komunikuje obmedzene a jeho stav je naďalej vážny. „Neviem nájsť slová vďaky za to, že sa nám darí postupne blížiť k pozitívnej prognóze. Čo je veľmi dôležité, stav umožňuje regeneráciu. Pán premiér je pri vedomí, ale, samozrejme, so všetkými tými limitmi, ktoré takéto vážne zranenie reprezentuje,“ vyhlásil Kaliňák.

Ďalšiu operáciu premiéra Robert Kaliňák nepotvrdil. Včerajšia operácia išla „pod problém“, mala zabrániť komplikáciám. Stav je závažný, pretože reakcia organizmu na strelné poranenie je vždy veľmi vážna a rozhoduje prvých 4-5 dní. Vicepremiér dostal od premiéra súhlas na ďalšie riadenie vlády.

Foto: TASR – Ján Krošlák

V rozhovore pre TA3 Kaliňák zopakoval, že Fico je v stabilizovanom stave. Zo 4 poranení boli dve ťažké, jedno stredné a jedno ľahšie. Otázkou podľa vicepremiéra je, ako sa so zraneniami vyrovná organizmus. Včerajšia operácia odstránila všetky tkanivá, ktoré spôsobovali problém a uistili sa, že tá prvá bola vykonaná v poriadku. Komplikácie však ešte môžu nastať, tieto dni sú podľa neho rozhodujúce. Okrem toho potvrdil, že v pondelok a ani počas víkendu premiéra Roberta Fica ešte určite nebudú môcť prevážať do inej nemocnice.

Zhrnutie ďalších aktualít k atentátu na Roberta Fica

Ešte v piatok premiér absolvoval chirurgický zákrok, odstránili mu nekrotické tkanivo po strelnej rane. Jeho stav je stabilizovaný, ale naďalej vážny. Ostáva na oddelení ARO v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

Činnosť vlády SR prebieha štandardným spôsobom a ministri konajú v rámci svojich kompetencií. Ďalšie riadne zasadnutie vlády SR je naplánované na stredu 22. mája. Rokovanie bude viesť podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák.

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej zvolený nástupca Peter Pellegrini by sa mali s lídrami politických strán stretnúť v utorok 21. mája popoludní. Prezidentka a jej nástupca pozvali do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných strán. Chcú tak upokojiť situáciu a odmietnuť násilie.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vyzval v súvislosti s informovaním a komentovaním okolností atentátu na profesionálnu zdržanlivosť. Odmieta snahy o tzv. vyšetrovanie v priamom prenose. Uistil, že orgány činné v trestnom konaní urobia všetko pre náležité objasnenie veci a verejnosť sa všetky podstatné faktografické informácie o trestných konaniach dozvie vždy, len čo to stav konaní dovolí.

Uložiť článok

Najnovšie články