Foto: TASR - Ján Krošlák

Aktuálne informácie k zdravotnému stavu Roberta Fica.

Zdravotný stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je po stredajšom (15. 5.) atentáte naďalej vážny. Vicepremiér Robert Kaliňák ešte pred brífingom povedal pre Ta3, že v pondelok a ani počas víkendu premiéra Roberta Fica ešte určite nebudú môcť prevážať do inej nemocnice.

Tlačovej besedy pred Roosveltovou nemocnicou v Banskej Bystrici sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva Dolinková. Minister obrany Robert Kaliňák povedal, že za posledné dni sa udialo niekoľko zázrakov, čo sa týka starostlivosti o premiéra. Prognózy sú pozitívne.

Obaja ministri ocenili zdravotnú starostlivosť poskytovanú premiérovi v Banskej Bystrici. „Neviem nájsť slová vďaky za to, že sa nám darí postupne blížiť k pozitívnej prognóze. Čo je veľmi dôležité, stav umožňuje regeneráciu. Pán premiér je pri vedomí, ale, samozrejme, so všetkými tými limitmi, ktoré takéto vážne zranenie reprezentuje,“ vyhlásil Kaliňák.

Ďalej informoval o rokovaní vlády, ktoré sa uskutoční budúci týždeň. „Štát musí fungovať ďalej.“ Robert Fico je pri vedomí, jeho stav je ale stále vážny. Po prvých hodinách od incidentu bol jeho stav veľmi závažný, zranenia boli naozaj veľmi vážne. Minister avizoval telefonát s prezidentkou, oznámi jej svoje stanovisko k stretnutiu za okrúhlym stolom.

Vicepremiér s premiérom Ficom komunikuje, je to ale v obmedzenej forme a to pre jeho zdravotný stav. Chcú mu dopriať dostatok oddychu. Stav premiéra je stabilizovaný. K pozitívnej prognóze prispela piatková (17. 5.) operácia. Ďalšiu operáciu premiéra Robert Kaliňák nepotvrdil. Včerajšia operácia išla „pod problém“, mala zabrániť komplikáciám. Stav je závažný, pretože reakcia organizmu na strelné poranenie je vždy veľmi vážna a rozhoduje prvých 4-5 dní.

Ako ďalej dodal pre Sobotné dialógy RTVS Kaliňák, komunikácia s premiérom je obmedzená, rozhovor s ním nahrali cez telefón krátko pred tlačovou besedou. „Všetci musíme urobiť sebareflexiu,“ dodal. Od Roberta Fica má súhlas na riadenie vlády.

Ta3 tiež počas tlačovej besedy informovala, že útočník pred súdom priznal vinu.

Zhrnutie aktualít k atentátu na Roberta Fica

Ešte v piatok premiér absolvoval chirurgický zákrok, odstránili mu nekrotické tkanivo po strelnej rane. Jeho stav je stabilizovaný, ale naďalej vážny. Ostáva na oddelení ARO v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

Činnosť vlády SR prebieha štandardným spôsobom a ministri konajú v rámci svojich kompetencií. Ďalšie riadne zasadnutie vlády SR je naplánované na stredu 22. mája. Rokovanie bude viesť podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák.

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej zvolený nástupca Peter Pellegrini by sa mali s lídrami politických strán stretnúť v utorok 21. 5. popoludní. Prezidentka a jej nástupca pozvali do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných strán. Chcú tak upokojiť situáciu a odmietnuť násilie.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vyzval v súvislosti s informovaním a komentovaním okolností atentátu na profesionálnu zdržanlivosť. Odmieta snahy o tzv. vyšetrovanie v priamom prenose. Uistil, že orgány činné v trestnom konaní urobia všetko pre náležité objasnenie veci a verejnosť sa všetky podstatné faktografické informácie o trestných konaniach dozvie vždy, len čo to stav konaní dovolí.

Uložiť článok

Najnovšie články