Foto: unsplash

Viete, ako správne pozerať televízor?

Občas má človek chuť celý deň nič nerobiť a dokáže si pozrieť hoci aj celú sériu obľúbeného seriálu. Vedci však upozorňujú, že pri nesprávnom pozeraní televízora si môžete privodiť vážne zdravotné ťažkosti, vrátane kardiovaskulárnych ochorení. Ako teda na to?

Menej ako 4 hodiny denne

Vedci zistili, že ak sa chcete vyhnúť vážnym kardiovaskulárnym ochoreniam a ďalším problémom, mali by ste televízor sledovať ideálne menej ako hodinu denne. Ako informuje štúdia publikovaná prostredníctvom BMC Medicine, dospelým, ktorí sledovali televíziu pridlho, hrozilo až o 16 % vyššie riziko, že ich postihne ochorenie srdca.

U ľudí, ktorí sledujú televíziu 2 až 3 hodiny denne, je toto riziko nižšie len o 6 % v porovnaní s ľuďmi, ktorí tejto aktivite venujú denne 4 a viac hodín. Výpočty ukazujú, že až v 1 z 10 prípadov by sa dalo týmto ochoreniam zabrániť, ak by človek menej času strávil sedením pred telkou.

Foto: unsplash

Aj odborníci ale chápu, že zlozvykov sa zbavujeme len ťažko. Prichádzajú preto s niekoľkými odporúčaniami, ako správne pozerať svoje obľúbené televízne programy tak, aby vám to škodilo čo najmenej. Napríklad, ako píše portál Daily Mail, mali by sme sa čo najskôr vzdať sladkostí a čipsov, na ktorých si pri sledovaní relácií neraz pochutnávame. Ak tak nespravíte, bolesť hrudníka či ťažkosti s dýchaním sa môžu čoskoro týkať aj vás.

Doprajte si občas prestávku

Zvyšuje sa aj riziko, že dôjde k srdcovému infarktu či k mŕtvici. Odborníci si myslia, že k problémom môže dochádzať aj preto, lebo neraz si pred telku sadáme vo večerných hodinách po výdatnej večeri. Následkom toho dochádza k zvýšenej hladine cholesterolu v krvi a k hromadeniu nezdravých tukov v tele.

Foto: unsplash

Zaujímavé je zistenie, že pri pozeraní televízora si častejšie doprajeme nejakú drobnosť pod zub, ako keď si pozrieme niečo pri počítači. Okrem toho, ľudia, ktorí sledujú napríklad seriály na počítači a nie v televízii, si častejšie doprajú od monitora krátku prestávku. Ak teda chcete žiť o niečo dlhšie, odborníci odporúčajú občas sa postaviť a rozhýbať sa.

Ochorenia srdca patria medzi najčastejšie príčiny predčasného úmrtia. Aj také drobnosti, ako menej času stráveného pred televíziou vám môžu pomôcť vyhnúť sa dlhodobému užívaniu liekov kvôli zdravotným ťažkostiam. Aj WHO odporúča nahradiť sedavú činnosť fyzickou aktivitou akejkoľvek intenzity. Je to síce náročné, nájsť si ešte po práci čas a energiu na cvičenie. Avšak už 150 minút miernej fyzickej aktivity denne môže zapríčiniť v našom zdravotnom stave naozaj zásadný rozdiel.

Uložiť článok

Najnovšie články