Foto: unsplash

Najnovší výskum ukázal, že hranie videohier podporuje u detí intelekt.

Možno ste aj vy od svojich rodičov niekedy počuli, že nemáte toľko pozerať do toho mobilu, nemáte toľko sedieť pri počítači alebo nemáte toľko hrať tie videohry. Vedci však prichádzajú so zaujímavými zisteniami. Najnovší výskum ukázal, že hranie videohier u detí podporuje IQ.

Hranie videohier má pozitívny vplyv na IQ detí

Vedcom sa podarilo zistiť, že hranie videohier podporuje u detí rozvoj intelektu. Ako píše portál Science Alert, nové zistenia si protirečia s doterajšími tvrdeniami, že hranie videohier deťom škodí. Odborníci však upozorňujú, že rozdiely, ktoré sú medzi deťmi, ktoré hrajú resp. nehrajú videohry, nie sú príliš výrazné. Okrem toho, intelekt ovplyvňuje priveľké množstvo faktorov, vrátane genetiky či prostredia, v ktorom dieťa vyrastá.

Odborníci dodávajú, že sledovanie televízie či používanie sociálnych sietí nemá na intelekt pozitívny, ale ani negatívny vplyv. Ďalším krokom je zistiť, koľko času stráveného pred displejom prospieva mladému mozgu najviac. Vedci upozorňujú, že digitálne médiá zásadným spôsobom ovplyvňujú vývin moderných detí. O ich vplyve na kognitívne schopnosti však vedú ešte aj dnes búrlivé diskusie.

Foto: unsplash

Súčasťou štúdie bolo 9 855 detí vo veku 9 a 10 rokov. Udávali, že v priemere trávia denne sledovaním televízie či sledovaním online videí 2,5 hodiny. Jednu hodinu denne hrajú videohry a pol hodinu trávia online socializáciou. O niekoľko rokov neskôr sa vedci opäť pozreli na dáta 5 000 detí. Tie, ktoré trávili viac času hraním videohier, mali IQ v priemere o 2,5 boda vyššie.

Je potrebné vykonať množstvo ďalších výskumov

IQ test, ktorého sa deti zúčastnili, zahŕňal úlohy zamerané na čítanie s pochopením, pamäťové schopnosti, flexibilitu myslenia či sebakontrolu. V súčasnej štúdii publikovanej v časopise Scientific Reports sa vedci nezameriavali na spôsob hrania videohier (cez mobil alebo cez konzolu) či na typ hry. Napriek tomu sa však vedcom podarilo získať dôležité údaje, ktoré poukazujú na to, že IQ nie je fixná konštanta, s ktorou sa človek narodí a počas života sa už nemení.

Foto: unsplash

Odborníci poukazujú na to, že toto nie je prvá štúdia, ktorá dokazuje, že videohry nemusia byť len škodlivé, ba práve naopak, môžu mať aj pozitívne účinky. V ďalších výskumoch sa vedci plánujú zamerať okrem iného aj na to, ako hranie videohier či sledovanie videí na internete vplýva na spánok, výkon podávaný v škole či na množstvo fyzických aktivít, ktorým sa deti venujú.

Uložiť článok

Najnovšie články