Foto: SITA

Minister vnútra ľuďom odkázal, že polícia monitoruje všetky bezpečnostné hrozby.

Na Úrade vlády Slovenskej republiky sa dnes koná tlačová konferencia, na ktorej vystúpili minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a viacerí predstavitelia bezpečnostných zložiek. Témou tlačovky bola bezpečnostná situácia na Slovensku po stredajšom atentáte na Roberta Fica.

Minister vnútra ľuďom odkázal, že polícia je na nohách, monitoruje všetky bezpečnostné hrozby a hliadkuje pri potenciálnych cieľoch, ako sú školy, inštitúcie, nemocnice či sídla rôznych novín. Výkon polície je vraj zvýšený o 30 až 40 percent.

Zvolajú bezpečnostnú radu

Minister ďalej povedal, že sú monitorovaní aj takzvaní hrdinovia za klávesnicou, ktorí schvaľujú útok na premiéra. Polícia taktiež pracuje s verziu, že útočník nebol osamelý vlk a pri atentáte mu mohol niekto pomáhať. Nasvedčuje tomu aj fakt, že facebooková a komunikačná história páchateľa bola dve hodiny po spáchaní skutku zmazaná.

„Vyšetrovateľ bol doplnený o vyšetrovací tím, pretože je tu aj verzia toho, že páchateľ sa pohyboval v určitej skupine ľudí, ktorí sa možno na tento trestný čin hecovali a vzájomne podporovali,“ uviedol minister. Minister zároveň dementoval, že súčasťou atentátu boli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach. „Aj oni už sa stali obeťami vyhrážok a želania smrti,“ podotkol.

Muža obvineného z pokusu o vraždu premiéra, 71-ročného Juraja C., vzal v sobotu (18. 5.) Špecializovaný trestný súd do vyšetrovacej väzby. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Premiéra Fica vážne postrelil po stredajšom (15. 5.) výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej.

Situáciou po atentáte na premiéra sa má navyše v stredu (22. 5.) pred rokovaním vlády zaoberať bezpečnostná rada štátu. Avizoval to vicepremiér Robert Kaliňák. Na budúci týždeň bude zvolaný aj parlamentný brannobezpečnostný výbor, kde majú poslanci dostať podrobnejšie informácie. Oznámil to predseda výboru Tibor Gašpar.

O zvolanie Bezpečnostnej rady SR požiada minister podpredsedníčku rady Denisu Sakovú aj v kontexte nových informácií o tom, že páchateľ atentátu nemusel byť osamelým vlkom. „Chceme si zhrnúť všetky informácie spravodajských služieb, Policajného zboru, určite pripraviť opatrenia najmä v súvislosti s ochranou inštitúcií a zariadení, ktoré majú strategický význam,“ načrtol Kaliňák.

Uložiť článok

Najnovšie články