Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu. Varuje, že odmietnutie dohody bude mať za následok obmedzenie prístupu SR k diagnostickým a liečebným postupom pri pandémiách, k potrebným informáciám o patogénoch a manažmente pandémie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa SAV Monika Tináková.
SAV zároveň upozornila, že odmietnutie pandemickej dohody tiež naruší vedeckú a výskumnú spoluprácu potrebnú pre rýchlu a správnu reakciu štátu v prípade budúcich pandémií.
Ohradila sa voči dezinformáciám spojených s dohodou. Ako uviedla, považuje za potrebné vyvrátiť niektoré nepresnosti a zavádzajúce tvrdenia. „Globálna pandemická dohoda je výsledkom viacročných intenzívnych odborných rokovaní členských štátov WHO a je postavená na overených vedeckých poznatkoch a faktoch. Cieľom dohody je zlepšiť pripravenosť a reakciu krajín na budúce pandémie. Dohoda sa zameriava na posilnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti verejného zdravia a zabezpečenia prístupu k diagnostickým, preventívnym a liečebným postupom pre všetkých,“ vysvetlila SAV.
Podotkla, že dôležitou súčasťou dohody je podpora rýchleho a otvoreného zdieľania dát medzi vedeckými a zdravotníckymi pracoviskami a podpora zapojenia vedcov a zdravotníkov do medzinárodnej spolupráce, výskumu a klinických skúšaní. Tiež, že dohoda sa snaží zabezpečiť spravodlivý prístup k liekom, vakcínam a diagnostickým postupom v prípade budúcich pandémií.
„Na rozdiel od informácií, ktoré sa objavili aj vo verejnoprávnych médiách, globálna pandemická dohoda výslovne zakotvuje suverenitu jednotlivých štátov, rešpektovanie ľudských práv a nezasahuje do vnútroštátnych kompetencií SR,“ dodala SAV.
Zároveň upozornila, že ignorovanie mnohokrát overených vedeckých faktov a postupov, nerešpektovanie logického myslenia, podporovanie nezmyselných dezinformačných tvrdení a narušenie medzinárodnej vedeckej a odbornej spolupráce povedie k ohrozeniu zdravia obyvateľov SR.
S podpisom nesúhlasí ani premiér
Premiér Robert Fico (Smer-SD) v sobotu (17. 5.) informoval, že vláda rozhodla o tom, že SR nemá na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia vo švajčiarskej Ženeve podporiť tzv. pandemickú dohodu a má žiadať, aby sa o nej hlasovalo, nie sa prijímala globálnym súhlasom.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) rozhodnutie nepovažuje za správne. On ani strana Hlas-SD odmietnutie dohody zo strany SR nepodporujú. Podotkol, že dohoda neobmedzuje zvrchovanosť krajiny a nikomu neberie slobodu v rozhodovaní, ako bude postupovať v prípade pandémie. Nepovažuje ju za celosvetové nariadenie, ale za dohodu takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a spoločne čeliť hrozbe ďalšej pandémie.
Vo švajčiarskej Ženeve sa od 19. do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.
Ak Šaško nesúhlasí s premiérom, mal by podať demisiu
Ak minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) nesúhlasí s rozhodnutím vlády SR odmietnuť tzv. pandemickú dohodu, mal by podať demisiu. Vyzval ho na to predseda SaS Branislav Gröhling. V opačnom prípade bude plne zodpovedný za postoj vlády. SaS tvrdí, že Hlas-SD prakticky stratil rezort zdravotníctva.
„Ak minister Kamil Šaško skutočne nesúhlasí s rozhodnutím vlády, mal by podať demisiu. Ak to neurobí, je priamo zodpovedný za toto rozhodnutie,“ vyhlásil Gröhling na tlačovej konferencii. Zároveň dodal, že premiér Robert Fico (Smer-SD) dal možnosť rozhodovať o tejto téme splnomocnencovi vlády za prešetrenie pandémie Petrovi Kotlárovi v mene konšpirácií. Dve nemocnice zase stavia ministerstvo obrany. „A Šaško sa len neveriacky pozerá na to, ako mu rezort berú spod rúk,“ povedal šéf SaS s tým, že ide o stratu ďalšieho ministerstva pre Hlas-SD.
Poslanec parlamentu za SaS Tomáš Szalay upozornil, že odmietnutím pandemickej dohody sa dostáva Slovensko na okraj medzinárodného spoločenstva. Priblížil, že vďaka dohode budú krajiny pripravené na ďalšie pandémie, budú zdieľať dáta, výskumné kapacity, a budú mať prístup k diagnostike, terapii i vakcínam.
Stanovisko strany Smer
Strana SMER – SSD kategoricky odmieta návrh pandemickej dohody v jej aktuálnom znení, keďže podľa nej nezohľadňuje zásadné pripomienky Slovenskej republiky, ktoré boli predložené počas rokovaní. Tieto výhrady, založené na ochrane základných ľudských práv a národnej suverenity, neboli akceptované, čo podľa strany predstavuje ohrozenie štátnych záujmov a občianskych slobôd.
Stanovisko strany vychádza z negatívnych skúseností s pandémiou ochorenia Covid-19, počas ktorej podľa nej neprimerané opatrenia zavádzané pod tlakom medzinárodných organizácií zasahovali do základných práv. SMER – SSD zdôrazňuje, že podobné zásahy sa nesmú opakovať, a preto požadovala začlenenie jasných záruk ochrany ľudských práv v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach, Dohovorom o ľudských právach a biomedicíne a rezolúciou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy 2361 (2021).
Strana konštatuje, že tieto požiadavky boli ignorované. SMER – SSD tiež tvrdí, že návrh pandemickej dohody v súčasnej podobe spôsobuje právny chaos a nejasnosti. Podľa strany sa jej obsah prekrýva s novelizovanými Medzinárodnými zdravotníckymi predpismi (IHR 2024), pričom dohoda nestanovuje, ktoré záväzky majú prednosť ani akým spôsobom majú členské štáty postupovať. Slovenská republika opakovane požadovala odstránenie týchto rozporov, ale bezvýsledne.
Dokument zároveň vytvára nové výbory, finančné mechanizmy a systémy globálneho dohľadu, ktoré podľa strany znižujú prehľadnosť a oslabujú národnú suverenitu.Strana trvá aj na tom, aby akákoľvek medzinárodná dohoda zaručovala právo každého občana na slobodný a informovaný súhlas pri používaní nových vakcín a liekov.
Zároveň požaduje, aby obsahovala mechanizmus na rýchlu kompenzáciu osôb, ktoré utrpia zdravotnú ujmu v dôsledku týchto produktov. Tieto požiadavky SMER – SSD považuje za nevyhnutné. Znepokojenie podľa strany vyvoláva aj právna neúplnosť pandemickej dohody. Ako uvádza, kľúčová príloha k článku 12, ktorá je jej integrálnou súčasťou, chýba, čo podľa nej spôsobuje právnu neistotu v otázkach zdieľania patogénov.
Za obzvlášť problematické označuje postavenie Európskej únie ako potenciálneho zmluvného partnera dohody. EÚ podľa strany nie je členským štátom Svetovej zdravotníckej organizácie a nemá výlučnú kompetenciu v oblasti zdravotnej politiky, čo vyvoláva otázky o demokratickej legitimite a zosúladení európskeho práva s ustanoveniami dohody, pričom môže dôjsť k ohrozeniu slovenských záujmov. SMER deklaruje, že nepodporí dokument, ktorý podľa nej oslabuje suverenitu Slovenskej republiky, nerešpektuje základné práva občanov a vytvára priestor pre netransparentné a nedemokratické mechanizmy
Nahlásiť chybu v článku