Foto: SITA/AP/TikTok

Kto v skutočnosti je Karoline Leavittová? To záleží na tom, aké médium alebo akú sociálnu sieť si otvoríte.

Keď 27-ročná Karoline Leavittová vstúpila do Bieleho domu ako tlačová hovorkyňa prezidenta Trumpa, neprišla potichu, ale s poriadnou dávkou kontroverzie. Zatiaľ čo pravičiarom a konzervatívcom imponuje to, ako vystupuje, druhá strana ju neváha častovať kritikou. 

Karoline Leavittová reprezentuje akýsi ideál Američanky, aký sa snaží prezentovať Donald Trump a jeho stúpenci, o jej živote píše napríklad NDTV. Mnohí konzervatívci ju považujú za príkladnú kresťanku, matku a ženu, ktorá bojuje za Ameriku. Opačné spektrum o nej hovorí ako o pokryteckej žene, ktorá klame, zneužíva vieru a neštíti sa ani rasizmu.

Kto v skutočnosti je Karoline Leavittová? To záleží na tom, aké médium alebo akú sociálnu sieť si otvoríte. Neexistuje na ňu neutrálny názor, správy o nej sú diametrálne odlišné v závislosti od uhla pohľadu, pod akým sa autor pozeral na jej výroky. O tých sa vedú dlhé diskusie na všetkých sociálnych sieťach.

Kresťanka z robotníckej rodiny

Len 27-ročná blondína pochádza z New Hampshire, študovala politológiu a komunikáciu a vo svojom mladom veku zaznamenala jej kariéra doslova raketový rast. Prezentuje sa ako silne veriaca konzervatívna žena z robotníckej rodiny, hovorí o tradičných hodnotách a jasne stojí za názormi prezidenta Trumpa.

Ako najmladšia z troch detí pomáhala v rodinnej práčovni a zmrzlinárni, študovala politológiu a komunikáciu, a už počas štúdií sa pohybovala v republikánskych kruhoch. Zasvätila sa konzervatívnym hodnotám – viere, poriadku a nacionalistickému étosu. Vďaka rýchlemu rastu v Trumpovej kampani sa prepracovala až do centra diania v USA a dnes patrí medzi najkontroverznejšie postavy. Stala sa najmladšou hovorkyňou Bieleho domu v dejinách.

Foto: SITA/AP

V minulosti sa sama snažila politicky presadiť, avšak neúspešne.

Konflikty s novinármi

Ako ona sama hovorí, „plynule ovláda Trumpovu reč“. Sociálne siete sú plné videí, v ktorých sa dostáva do konfliktu s novinármi. Tlačové besedy vedie ako rétorické boje, uprednostňuje médiá, ktoré sú prokonzervatívne a naopak, niektorým liberálnym médiám odmieta odpovedať.

Dobre známy je napríklad jej výrok o tom, že nebude odpovedať novinárom, ktorí používajú rodové zámená, keďže podľa nej ide o ľudí, ktorí „popierajú biologickú realitu“.

Táto politika vyvolala okamžité odsúdenie zo strany novinárskych organizácií, ľudskoprávnych iniciatív a liberálnej verejnosti, ktoré ju označili za otvorene diskriminačnú a protiústavnú.

KKKaroline alebo Iron Lady 21. storočia?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články