Foto: TASR (Radovan Stoklasa, Pavol Zachar)

Kriminálny psychológ Ondrej Kubík v rozhovore opísal štruktúru organizovaných zločineckých skupín.

Presná definícia toho, čo je organizovaný zločin, dodnes prakticky neexistuje. Keď na to príde reč, ľuďom sa pred očami mihnú zábery z Krstného otca, vybavia si Pabla Escobara, prípadne Mikuláša Černáka, samozvaného bosa bosov na Slovensku. Mafia, ako sa tieto skupiny zvyknú označovať, má naprieč svetom rozdielny historický základ. Spája ju však štruktúra, na vrchole ktorej stojí bos. Ten vykazuje jedinečné známky, ktoré ho stavajú na najvyšší bod „pyramídy“.

„Zväčša sú to osoby s antisociálnou poruchou osobnosti. Nerešpektujú sociálne pravidlá spoločnosti, spoločenské a právne normy, či etické normy. Nemajú problém kohokoľvek, kto im stojí v ceste, odstrániť,“ hovorí v rozhovore pre interez kriminálny psychológ Ondrej Kubík, ktorý viac ako 15 rokov spolupracoval s políciou na vyšetrovaní trestných činov.

Divoké 90. roky

Nebola to len „mečiarizácia“, ktorá v 90. rokoch ovládala Slovensko. Náladu v rodiacej sa demokracii ovplyvňoval aj organizovaný zločin. Strach, násilie, vybuchujúce autá. Prekračovanie zákonov a prepletené vzťahy medzi jednotlivými skupinami. Taký bol obraz krajiny po Nežnej revolúcii.

Zločinecké skupiny si delili Slovensko, bojovali medzi sebou o teritóriá, delili si biznis, a aj dnes po rokoch niektorí z nich, z tých, ktorí prežili vojnu gangov, utekajú pred spravodlivosťou. Sýkorovci, pápayovci, diničovci, takáčovci alebo piťovci. K najmocnejším členom podsvetia patril Mikuláš Černák.

Všetci z nich mali aspoň niektoré spoločné črty. Navonok sa mohli javiť ako slušní podnikatelia, ktorí sa tešia z úspechu, ktorý prišiel ruka v ruke s kapitalizmom. Skutočnosť však bola iná.

Foto: TASR (polícia)

„Ak sa bavíme o 90. rokoch na Slovensku, vtedy tu chýbali potrebné mechanizmy a títo ľudia, často podnikatelia, sa pretransformovali do despotických podnikateľov. Potom to už bolo veľmi blízko k tomu, aby sa stali šéfmi podsvetia určitého regiónu alebo kraja. Každý bos kontroloval podnikateľskú činnosť ostatných ľudí. Pohybovali sa na veľmi tenkom ľade,“ vysvetľuje Kubík.

Spájalo ich však ešte niečo.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články