Ilustračná foto: Unsplash

Výhľad pre cenu pohonných látok na Slovensku je podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčeka neutrálny.

Na výraznejšie zlacňovanie pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach si budeme musieť počkať. Predpokladá to analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Podľa neho si slovenskí motoristi budú musieť počkať na upokojenie situácie na Blízkom východe.

„Hoci sa ceny benzínu aj nafty dostali prvýkrát od začiatku novembra k 1 euru a 60 centom, predpokladáme, že ich ostatné rádovo 10 centové zdražovanie by sa malo zastaviť. Na výraznejšie zlacnenie si však budeme musieť zrejme počkať, kým sa viac upokojí situácia na Blízkom východe a vývoj sa stane lepšie čitateľný,“ povedal pre agentúru SITA Pánis.

Výhľad pre cenu pohonných látok na Slovensku je podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčeka neutrálny, keďže vývoj cien ropy je v súčasnej dobe opäť viac ovplyvnený geopolitickým napätím, rovnako ako tomu bolo v novembri minulého roka. „Kým dlhodobý trend podľa nás bude udržiavať ceny nižšie, krátkodobé výkyvy môžu ceny dočasne zvyšovať, čo je aj súčasná situácia,“ dodal Boháček.

Ceny pohonných hmôt rástli

Ceny pohonných hmôt na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR v piatom týždni tohto roka medzitýždenne vzrástli už tretí týždeň za sebou. V priemere sa ceny natural 95-oktánového benzínu pohybovali na 1,602 eura za liter (+3 eurocenty na liter, najvyššie ceny od začiatku novembra) a 98-oktánového benzín za 1,796 eura za liter (+3 eurocenty na liter). Ceny sa tak vrátili na úroveň z novembra minulého roka. Cena nafty sa medzitýždenne zvýšila na 1,591 eura za liter, teda o 4 eurocenty na liter.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Ceny ropy sa v minulom týždni posunuli nahor o približne 5,5 percenta, keď benchmark Brent zatváral nad 82 dolármi a WTI nad 76 americkými dolármi. Pod odraz cien komodity sa v rozhodujúcej miere podľa Pánisa podpísala rozplývajúca sa nádej na uzavretie prímeria medzi Hamasom a Izraelom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jasne deklaroval, že chce bojovať až do „absolútneho víťazstva“ a preto armáda židovského štátu pokračovala v bombardovaní juhu pásma Gazy.

„Geopolitickú nervozitu a s nimi aj ceny ropy zvyšovali aj útoky americkej armády na území Sýrie a Iraku. Okrem toho komoditu podporili aj správy o tom, že ťažba v Spojených štátoch v nasledujúcom období neporastie výraznejšie z aktuálnych historických maxím 13,3 milióna barelov denne,“ konštatoval Pánis.

Ceny elektrickej energie pre nabíjanie elektromobilov boli podľa vykazovaných úrovní ŠÚ SR v piatom týždni roka opäť bez zmeny. Cena za 1 kWh AC, DC a Ultra ostala pri úrovni 0,41 eura, 0,55 eura a 0,69 eura. Cena elektrickej energie na pre nás benchmarkovej burze v Prahe sa medzitýždenne výrazne znížila o viac ako 4 % na 78,98 eura za megawatthodinu, čím klesla prvýkrát od augusta 2021 pod 79 eur za megawatthodinu.

„Takýto vývoj síce predznačuje pokles aj pre ceny prúdu pre nabíjanie, no na druhej strane ostáva otázkou reakčný čas a viazanosť dodávateľských kontraktov. Ceny sa preto podľa nášho názoru meniť nebudú pri takýchto poklesoch, ale pri viditeľnejšej zmene priemernej ceny, na čo treba dlhšie obdobie,“ uzavrel Boháček.

Uložiť článok

Najnovšie články