Foto: TASR/AP

Americká Snemovňa reprezentantov v sobotu odhlasovala dlho odkladný balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov.

Západní vojenskí odborníci očakávajú v nasledujúcich týždňoch posilnenie ruských raketových a dronových útokov na Ukrajinu, kým dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Snemovňou reprezentantov. TASR o tom informuje na základe nedeľnej správy tlačovej agentúry DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Americká Snemovňa reprezentantov v sobotu odhlasovala dlho odkladný balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov, odtiaľ pôjde do Senátu. Tam ho podľa očakávania schvália a prezident Joe Biden ho podpíše.

V analýze americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) napísal: „Ruské sily zrejme v najbližších týždňoch zintenzívnia prebiehajúce ofenzívne operácie a raketové a dronové útoky, aby využili zatvárajúce sa časové okno týkajúce sa materiálnych dodávok Ukrajine.“

Experti ISW však v sobotu uviedli, že Rusi zatiaľ dosiahli v ofenzívnych operáciách len izolované taktické úspechy a na fronte nezaznamenali žiadny prelom.

Rusko podľa očakávania využije predovšetkým oslabenú ukrajinskú protivzdušnú obranu a zosilní útoky kĺzavými bombami.

Stále je tu však podľa ISW riziko, že Rusko dosiahne v najbližších týždňoch operačne výrazný pokrok vo vojnovej zóne.

Keď sa už zlepší ukrajinská protivzdušná obrana, riziko pre Rusov sa zvýši, dodal ISW. Ukrajina totiž neočakáva len systémy protivzdušnej obrany zo Západu a príslušné rakety, ale aj americké stíhačky F-16.

Uložiť článok

Najnovšie články