Foto: JPL NASA

Sonda po piatich mesiacoch opäť vysiela zrozumiteľné údaje.

NASA znova získava zrozumiteľné údaje od sondy Voyager 1. Najvzdialenejšia ľudská sonda od Zeme prestala posielať zrozumiteľné dáta v novembri. Odborníci zistili, že prázdna komunikácia súvisí so zlým počítačovým čipom, a upravili kódovanie sondy tak, aby problém obišlo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jet Propulsion Laboratory NASA v južnej Kalifornii oznámilo úspech po úspešných technických aktualizáciách minulý týždeň. Tím však stále pracuje na obnovení prenosu vedeckých dát.

Sonda Voyager 1 bola na prieskum Jupitera a Saturnu vyslaná ešte v roku 1977. V súčasnosti je vzdialená 24 miliárd kilometrov od Zeme. Jej dvojča Voyager 2 už precestovala 20 miliárd kilometrov. Obe sondy sa nachádzajú v medzihviezdnom priestore a sú jediné stroje, ktoré kedy fungovali aj spoza heliosféry, čiže obalu častíc obklopujúcich Slnko presahujúceho Pluto. Tiež sú dve najdlhšie fungujúce sondy v histórii, hoci mali pôvodne vydržať len päť rokov.

Voyager 1 je v súčasnosti tak ďaleko, že trvá 22,5 hodiny, než zo Zeme dostane príkaz. Na získanie reakcie musí jeho tím čakať 45 hodín.

Uložiť článok

Najnovšie články