Foto: MagentaGreen, CC0, via Wikimedia Commons

Za Neptúnom sa možno ukrýva masívna planéta.

Pod lampou je najväčšia tma – rovnako tak kvôli podmienkam pozorovania vedci hľadajú dôkazy o existencii vzdialených planét ľahšie, než tých v našom vlastnom hviezdnom systéme. Správu priniesol portál IFL Science podľa článku na predtlačovom serveri arXiv, ktorý bol prijatý na publikovanie v The Astrophysical Journal Letters.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tím vedcov tvrdí, že sa im podarilo objaviť „doposiaľ najsilnejší dôkaz“ o existencii planéty 9. Ide o výsledok detailného študovania populácie vzdialených a nestabilných objektov, ktoré pretínajú obežnú dráhu planéty Neptún, pričom sa snažili hodnoverne opísať ich pohyb po obežnej dráhe. Využili pri tom možnosť simulovania pohybu týchto objektov. Podľa výsledných meraní dospeli k záveru, že zvláštny ustálený pohyb vesmírnych objektov by mohol vysvetliť model, v ktorom sa za oblasťou planéty Neptún nachádza masívna planéta.

Planéta 9 možno naozaj existuje

Aj v tejto dobe sme stále na počiatku výskumu vesmírnych telies a objektov mimo Zeme. V minulosti sa na existenciu lokálnych planét, rovnako ako vzdialenejších objektov, prichádzalo jednoduchým pozorovaním v podobe pozorovania oblohy či matematických zápisov počas rôznych fáz roka a mesiaca. S digitalizáciou sa postupne zlepšovali aj vedecké metódy, ako napríklad „metóda tranzitu„, pri ktorej sa pozoruje teleskopom na Zemi pokles svetla, keď planéty prechádzajú okolo svojej hostiteľskej hviezdy.

Ilustračná fotografia, Pixabay

Zistiť, že v priestore sa nachádza nejaký objekt, sa tiež dá pozorovaním miernych porúch na obežných dráhach – týmto spôsobom bola napríklad objavená planéta Neptún matematikom Urbainom Le Verrier.

V prípade nových odhadov sa pozorovatelia zamerali na sledovanie nestabilných objektov, ktoré pretínajú obežnú dráhu planéty. Zistili, že ich obežné dráhy by mohli byť najlepšie vysvetlené modelom, ktorý zahŕňa masívnu planétu za oblasťou Neptúna. Ich odhad mal oveľa lepšie výsledky, ako v tých simuláciách, kde sa pravdepodobná planéta neobjavila. Podľa ich odhadov je teda vysoká pravdepodobnosť, že v našej Slnečnej sústave deviata planéta skutočne existuje.

Táto štúdia zároveň zatiaľ ešte neprešla recenzovaním a ide o predtlač, ktorá sa bude následne hodnotiť kompetentnými odborníkmi. Na potvrdenie dôveryhodnosti výskumu s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote musíme najprv počkať na to, ako na výsledky vedcov zareaguje akademická obec. Vedci do modelu rovnako nezahrnuli premenné, akými sú napríklad galaktický príliv či gravitačný vplyv prechádzajúcich hviezd.

Uložiť článok

Najnovšie články