Foto: Petr Horálek

Z našich zemepisných šírok budeme môcť pozorovať na oblohe niekoľko mimoriadne špeciálnych obrazov.

Nový rok sa bude niesť v znamení  nebeských javov, ktorých svedkom môžeme byť aj my. Český astronóm a fotograf Petr Horálek vytvoril zoznam, v ktorom nájdeme množstvo unikátov. Pozrime sa na tie najvýnimočnejšie z nich. 

Rok 2019 priniesol množstvo zaujímavých nebeských úkazov, ktoré sme mohli pozorovať a vychutnať si aj v našich končinách. Inak tomu nebude ani v nadchádzajúcom roku. Okrem padajúcich Perzeidov sa môžeme tešiť aj na množstvo výnimočných javov, ktoré tak často nemáme možnosť zhliadnuť.

Oblohu rozžiari Venuša

Venuša patrí po Slnku a Mesiaci medzi najjasnejší objekt, ktorý dokážeme pozorovať zo Zeme. Podmienky jej pozorovania však ovplyvňuje predovšetkým tzv. elongácia, teda uhol, ktorý vzniká medzi ňou a Slnkom. 24. marca 2020 sa dostanú do 46 stupového uhla, vďaka čomu ju môžeme vidieť najvýraznejšie za posledných osem rokov.

„Venuša sa stane bezkonkurenčne najlepšie pozorovateľnou od roku 2012 až do roku 2028,“ informuje Petr Horálek.

Venuša v plejádach, 2002 Foto: Petr Horálek

Meteorický roj jasnejší, než sme zvyknutí

Meteorický roj Lyridy je aktívny celú druhú polovicu apríla. Napriek tomu, že ich máme možnosť pozorovať každý rok, rok 2020 bude ešte výnimočnejší. Ideálne podmienky na sledovanie tohto meteorického roja budú 22. apríla. Môže za to Mesiac, ktorý bude práve vstupovať do fázy novu. Keďže bude mesačný svit na ústupe, budeme si môcť na oblohe vychutnať sledovanie tohoto nebeského predstavenia.

Ani roj Perzeidov nebude tradične chýbať. Vychutnať si ho môžeme od 11. do 13. augusta. Avšak oproti ostatným rokom sa nebude tešiť najlepším podmienkam. To znamená, že najslabšie meteory žiaľ tentokrát neuvidíme. Napriek tomu sa oplatí nočnú oblohu pozorovať.

Priaznivým podmienkam sa môžu tešiť aj Kvadrantidy, ktoré budeme môcť pozorovať od 1. do 10. januára a rovnako aj Orionidy, ktoré budú na oblohe od 2. októbra až do 7. novembra.

Jedno z najhlbších prstencových zatmení Slnka tohto storočia

Jedno z najvýnimočnejších prstencových zatmení Slnka tohoto storočia sa uskutoční už začiatkom leta, 21. júna. „Mesiac bude uhlovo rovnako veľký ako Slnko a zatmenie bude skoro úplné.“ Petr Horálek však upozorňuje, že z nášho územia tento unikátny jav nebude možné pozorovať.

Na území Afriky, Arabským polostrovom, Indiou či Čínou Mesiac so Slnkom vytvoria úzky prstenec. V maximálnej fáze nad Nepálom a Indiou Mesiac zakryje úžasných 99,4% slnečného disku. Viditeľné budú tzv. Bailyho perly, ktoré vznikajú prechodom lúčov Slnka, cez okraj Mesiaca.

Prstencové zatmenie Slnka z 26. februára 2017. Foto: Petr Horálek, Miloslav Druckmüller

Ešte výnimočnejšie letné noci

Letné pozorovanie nočnej oblohy prinesie ešte romantickejšie a výnimočnejšie pohľady. Viditeľnosti našej samotnej galaxie – Mliečnej cesty spestria aj dve planéty, ktoré sa v jej blízkosti objavia.

14. júna sa tesne nad južným obzorom objaví planéta Jupiter a viditeľné budú aj jeho štyri mesiace. 20. júna zas budeme môcť pozorovať Saturn aj s jeho prstencami. Tento jav bude následne najbližšie pozorovateľný až v roku 2079, preto by ho malo vychutnať čo možno najviac ľudí.

Jupiter v centre Mliečnej dráhy a Saturn vľavo od nej. Foto: Petr Horálek

Mars najvýraznejší za 49 rokov

6. októbra sa Mars priblíži k Zemi na vzdialenosť 62,1 milióna kilometrov. „Pôjde o tretie najväčšie priblíženie k Marsu k Zemi od roku 1971, až do roku 2035.“

Rok 2020 sa okrem iného môže pochváliť aj unikátom – najpriaznivejšími podmienkami na pozorovanie planéty, ktorá sa nachádza za dráhou Zeme.

Najlepšie podmienky viditeľnosti meteorického roju

December prinesie rovno tri výnimočné vesmírne udalosti, pozorovateľné na našej oblohe. Prvým je meteorický roj Geminidy, ktoré sa budú pýšiť najlepšími podmienkami, aké sa najbližšie vyskytne až v roku 2023. Ich maximálna viditeľnosť nastane 13. decembra.

„Na decembrovej oblohe vychádzajú už za večerného súmraku a počas noci stúpajú vysoko nad južný obzor, kde vrcholia po polnoci.“ Ako informuje Petr Horálek, najviac meteorov bude možné pozorovať od polnoci do tretej hodiny.

Úplné zatmenie Slnka sprevádzané meteorickým rojom

14. decembra do roja Geminíd pribudne úplné zatmenie Slnka. Toto výnimočné nebeské predstavenie navyše ukáže aj štyri ďalšie planéty. Pozorovateľné však z našich zemepisných šírok nebude.

Tento úkaz bude viditeľný iba v oblasti Chile a Argentíny a potrvá 2 minúty a 10 sekúnd. Aby sa však tieto dva nebeské javy udiali v ten istý čas je naozaj výnimočné.

Roj Geminíd Foto: Petr Horálek

Prvýkrát po 397 rokoch

Koniec roka bude patriť jednému z najvýznamnejších a najunikátnejších javov, ktoré sa na našej oblohe vyskytujú. Planéty Jupiter a Saturn sa 21. decembra dostanú do tesnej blízkosti.

„Okrem planét sa totiž v zornom poli ukážu aj mesiace Jupitera Io, Europa, Ganymedes a Callisto a tiež mesiace Saturnu Titan, Rheou, Thetys či Dione,“ opisuje tento výnimočný nebeský jav Horálek.

Podobný úkaz sa odohral naposledy 14. júla 1623 a ďalší sa odohrá až 15. apríla 2080. Máme teda naozaj jedinečnú príležitosť pozorovať ho.

Petr Horálek je český fotograf, cestovateľ a astronóm. Jeho fotografie boli viackrát vybrané spoločnosťou NASA ako Astronomická snímka dňa alebo zaradené medzi České astrofotografie mesiaca. Dokonca je po ňom pomenovaná aj planétka 6822 Horálek.
astro.cz
Uložiť článok

Najnovšie články