Foto: Petr Horálek

Ako sa ukázalo, fotografia je ešte unikátnejšia, než sa pôvodne zdalo.

Fotografie Tatier dokážu neraz nadchnúť a uchvátiť. O to viac, ak pochádzajú zo zaujímavého miesta alebo sú zhotovené originálnym spôsobom. Takýto unikát sa podaril aj Petrovi Horálkovi a to iba za pomoci telefónu. 

Petr Horálek sa 11. septembra nachádzal na východe Slovenska a vďaka výborným podmienkam sa rozhodol ísť vychutnávať si výhľady na miesto, z ktorého mohol pozorovať Tatry.

„Vybral som si Lysú Stráž nad Záhradným, odkiaľ sa podľa mapy mal výhľad naskytnúť. Mojím snom bolo Tatry uvidieť pri západe slnka. Bol to trošku risk, pretože v oblasti sú diviaky, jelene v ruji a dokonca mali službu poľovníci. Nakoniec som ale neľutoval,“ prezradil portálu Interez Petr.

Foto: Petr Horálek

Výhľad ho prekvapil a očaril oveľa viac, ako si spočiatku mohol myslieť. Rozhodol sa ho teda zvečniť. Keďže však nemal pri sebe fotoaparát, musel nájsť iný spôsob. „Bol to spontánny výletík s ďalekohľadom – nenapadlo mi, že by som vôbec výhľad nafotil. Bol ale tak úchvatný, že mi to nedalo a začal som premýšľať, čo s tým. Po ruke som mal len mobil.“

Kedže sa aktívne venuje fotografii a astrofotografii (Petrove snímky boli niekoľkokrát vybrané medzi Astronomickú fotografiu dňa NASA), jednoducho sa vedel vynájsť.

„Ako astrofotograf mám skúsenosť s tvorbou panoramatických obrazov oblohy s nerovnomerným osvetlením. Tak mi napadlo, že podobnú filozofiu by som mohol aplikovať aj na tento prípad. Preto som zobral mobil, priložil ho k okuláru triedru a začal náhodne fotiť zväčšené detaily Tatier. Tie som potom v počítači „zošil“ do jednej panoramatickej fotografie, matematikou odstránil nerovnomerný jas tzv. umelým flatfieldom a voilá – fotka bola na svete,“ prezrádza Petr.

Pomocou mobilu odfotil až 22 vrcholov Tatier

„Vychádzal som z Google Earth a neskôr aj jednej nemeckej aplikácie, ktorá po zadaných údajoch vygeneruje, čo je presne viditeľné a podľa týchto dvoch aplikácií je na snímke 22 ľahko identifikovateľných tatranských vrcholov. Verím ale, že by sa ich dalo identifikovať ešte viac.“ Najvzdialenejší z nich sa nachádzal v až neuveriteľnej 114-kilometrovej vzdialenosti.

Táto vzdialenosť sa síce nemusí zdať ako rekordná, jej význam však spočíva v niečom inom. V prvom rade, že ide o fotografiu zhotovenú mobilným telefónom a do úvahy treba brať aj miesto, z ktorého Petr fotil.

„Z Poľska fotografi prekonávajú ešte väčšie rekordy, čiže v tomto ohľade snímka unikátna nie je. Skôr v tom, že ukazuje panorámu Tatier až od Prešova, odkiaľ podobných fotiek veľa nie je. Počul som ale, že sa dá uspieť až zo vzdialených Polonín pri hraniciach s Ukrajinou.“

Foto: Petr Horálek

Keď sa pokúšal nájsť podobnú fotografiu zistil, že sa mu podarilo vytvoriť unikát. Žiadnu snímku zhotovenú z rovnakého smeru nenašiel. Ako tvrdí, mal šťastie vo vhodných poveternostných podmienkach.

„Išlo o súhru dvoch výnimočných faktorov. Nad Slovenskom bol zrovna veľmi čistý vzduch a zároveň od Lysej stráže je viditeľný západ slnka priamo za Tatrami len dvakrát do roka – v marci a septembri. Ja som mal to šťastie mať dobré počasie práve v jednom z týchto období a ešte s krásne osvetlenou závojovitou oblačnosťou po západe slnka, ktorá dala fotke ešte dramatickejší nádych,“ dodáva Petr.

Na fotografii teda môžeme vidieť až 22 štítov Tatier, ktoré sa Petrovi podarilo identifikovať. Nechýba medzi nimi Gerlachovský štít, Končistá, Baranie rohy, Kežmarský štít a Malý Kežmarský štít, Ždiarsku vidlu alebo Rysy.

Uložiť článok

Najnovšie články