Mužská komunikácia sa často deje bez slov. Kývnutie hlavou nahor znamená: „Čau, brat.“ Kývnutie nadol: „Dobrý deň, pane.“ Ako niekto napísal: „Rozdielne kývnutia hlavou majú úplne rozdielne významy.“ A iný to vysvetlil takto: „Vidím ťa. Aj ja som muž. Obaja sme smrteľní. Nepotrebujeme si pomáhať, ani sa hádať. Pokračujme, až kým nezomrieme.“ Za jedným pohybom hlavy sa teda skrýva tichá zmluva medzi dvomi mužmi – rešpekt, mier, spolupatričnosť.
Svätá trojica: vŕtačka, kliešte, palica
Keď muž drží v ruke náradie, jeho použitie nie je vždy o práci. Je to rituál. „Držím vŕtačku? Musím urobiť aspoň jedno ‚zzzzt‘. Beriem do ruky kliešte? Klik klik je povinný.“ Podobne to vystihol jeden komentujúci: „Keď držím loptu, musím si s ňou hádzať. Pivo? Musí cinknúť. Objatie? Silný stisk a dve buchnutia po chrbte. Tak to má byť.“
A potom je tu palica. Nie hocijaká, ale tá dokonalá, rovná, ťažká. „Môžeš sa so 4-ročným deckom baviť o paličke, lebo ťa to fakt zaujíma. Nie je to len pre neho. Tiež si ju chceš prezrieť,“ napísal ďalší muž a nejeden súhlasil.
Intímne, ale neškodné
Niektoré „tajomstvá“ sú také čudné, až sú krásne vo svojej úprimnosti. „Občas sa proste musíš úplne vyzliecť, keď ideš na veľkú. Je to tak lepšie.“ Alebo: „Ak sa muž čudne pohne do strany alebo sa ošuchne o vrecko, je to tichý boj so spotenými guľkami.“
Tí, ktorí túto situáciu poznajú, potvrdia, je to každodenný súboj, ktorý si vyžaduje kreativitu aj diskrétnosť. Ako to vystihol jeden komentár: „Najhorší, ale účinný spôsob je proste chytiť ich cez nohavice a tváriť sa, že sa nič nedeje.“
Fantázie o hrdinstve
Muži často snívajú nie o sláve, ale o hrdinstve. O chvíli, keď môžu niekoho zachrániť, zachovať pokoj, konať správne. „Každý muž si niekedy predstavoval, ako zastaví školského strelca, zneškodní únoscov v lietadle alebo ochráni starého pána pred zlodejmi,“ zaznelo v jednom komentári.
Iný muž dodal hlbšiu reflexiu: „Chceme patriť k niečomu väčšiemu. Byť zapamätaní, aj keď len pár ľuďmi. Vieme, že raz budeme zabudnutí, ale aspoň sme boli súčasťou niečoho významného. A cestou si budeme navzájom ticho prikyvovať na znak, že rozumieme.“
Zdržanlivosť v emóciách
Za mužskou tvrdosťou sa často skrýva jemnosť, ktorú nie je ľahké ukázať. „Tvárime sa, že ukrývame temnotu. Ale v skutočnosti ukrývame svetlo a dúhu. Zdá sa, že nenávisť je pre mužov spoločensky prijateľnejšia než láska,“ napísal jeden muž. Ďalší zas poznamenal: „Sme smutnejší, než si ľudia myslia. Často čakáme len na to, kým sa niekto spýta: ‘Si v poriadku, kámo?’ A podľa tónu odpovede ‘hej’ hneď vieme, ako na tom je.“
Tieto malé detaily – ticho, kývnutie, neúspešné pohyby, zadržané slzy, hovoria veľa. A aj keď neexistuje manuál na „mužské správanie“, existujú spoločné znaky, ktoré prepájajú mužov naprieč vekmi, kultúrami aj generáciami.
Nahlásiť chybu v článku