Foto: franto_01, slovak_opal (Instagram)

Druhá časť seriálu s tipmi na zaujímavé miesta na Slovensku zo správ, ktoré ste nám poslali.

Zabudnite na Slovenský raj, Bojnický zámok či iné mainstreamové miesta cestovného ruchu na Slovensku. Na našom Instagrame sme sa vás opýtali na zaujímavé lokality vo vašom okolí, ktoré pozná málokto, no radi by ste sa o ne podelili spolu s ostatnými. Do redakcie nám prišlo niekoľko desiatok správ, z ktorých sme pred nedávnom spracovali 15 lokalít. Vo Vašich odporúčaniach sme sa prehrabali ešte raz a vybrali sme ďalšiu desiatku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujímavé miesta na Slovensku

Kremenec

Možno aj pre svoju polohu v severovýchodnom kúte Slovenska nepatria vrchol Kremenec, ale ani celé Poloniny k najnavštevovanejším kútom Slovenska. Celá oblasť pritom ponúka ohromné prírodné divadlá. Nájdete tu jednu z posledných divočín na Slovensku v pralese Stužica či Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý ponúka vynikajúce podmienky na sledovanie nočnej oblohy. Okrem toho i samotný Kremenec, ktorý je najvyšším bodom celého Zemplína. Atraktivitu popri jedinečných výhľadoch dopĺňa aj fakt, že Kremenec leží na tzv. trojmedzí, teda mieste, kde sa stretávajú hranice troch štátov (Slovenska-Poľska-Ukrajiny).

Vápnik

Len pár kilometrov od Levíc sa nad okolitou krajinou týči vrch Vápnik, ktorý láka hneď na niekoľko zaujímavostí. V prvom rade ide s výškou 274 metrov o jednu z najväčších travertínových kôp na Slovensku. Ide taktiež o významné paleontologické nálezisko, kde bola v minulosti objavená napríklad čeľusť a zuby pravekého nosorožca. Dnes je však najväčším lákadlom vyhliadka, ktorá slúži rovnako i ako pamätník niekdajšej štábnej pozorovateľne z druhej svetovej vojny. Z vyhliadky je možné obdivovať široké okolie a to najmä dolinu rieky Hron či Štiavnické vrchy. Za dobrého počasia je však vidieť i jadrové elektrárne v Mochovciach či maďarské územie za našou južnou hranicou.

Pamätník na vrchu Vápnik

Tajch Aladár

Tajch Aladár, nazývaný aj Tajch na Brezinách či Tajch Breziny, nájdete na strednom Slovensku v Podpoľaní. Konkrétne neďaleko obce Očová v majeri Aladár. Napriek názvu Tajch, nejde o skutočný tajch, ktorý by v minulosti slúžil pre potreby baníctva. V minulosti ho vytvorili miestni obyvatelia z prebytočnej vody z 4 km dlhého potrubia, ktorým zásobovali svoje studne z neďalekého potoka. V súčasnosti slúži Tajch na rekreáciu a relax vo veľmi príjemnom prírodnom prostredí, ktoré dopĺňajú vysadené lipy.

Opálové bane

Neďaleko obce Červenica, na hranici Horného Zemplína so Šarišom, môžete navštíviť svetový unikát v podobe opálových baní, ktorí však mnoho našincov nepozná. Slovenské opálové bane nazývané aj Dubnícke bane, boli v 16. storočí slávne nielen v Uhorsku, ale i ďaleko za jeho hranicami. Až do 19. storočia boli totiž jedinou lokalitou na ťažbu opálu na svete. Bane boli uzavreté po prvej svetovej vojne, no pred niekoľkými rokmi bola ťažba v opálových baniach znovu obnovená. Rovnako boli vybrané banské priestory sprístupnené pre širokú verejnosť.

Vodopád Bystré

Vodopád Bystrého potoka, známejší pod názvami vodopád Bystré či vodopád Bystrô, patrí k najatraktívnejším prírodným výtvorom svojho druhu na Slovensku. Vďaka svojej mohutnosti a výške presahujúcej 20 m, sa zároveň radí i k najväčším a napriek tomu o ňom mnoho ľudí ani nevie. Nachádza sa v krásnom prostredí na južnom úpätí Poľany. Dostať sa k nemu možno po značených turistických chodníkoch z Hriňovej či od hotela Poľana. Prechod okolo vodopádu zaisťujú pravidelne udržiavané rebríky a lano. Okrem samotného vodopádu návštevníka očaria i prekrásne sopečné skaly, ktoré sa v lokalite vyskytujú.

Zámok Markus

Zámok v obci Repište, v krásnom prostredí Štiavnických vrchov, patrí medzi bizarnejšie lokality v tomto zozname. Ide totiž o honosnú súkromnú stavbu bratislavského podnikateľa, repliku romantického zámku z 19. storočia, ktorá vyrástla v Repišti pred niekoľkými rokmi. Z exteriéru už zámok láka pohľady mnohých turistov a súkromný majiteľ chce celú stavbu po dokončení interiéru pre návštevníkov i sprístupniť. Podľa našich informácií sa tak zatiaľ nestalo, no i za pohľad zvonku, táto stavba rozhodne pri návšteve Štiavnických vrchov stojí.

Štrkovisko Okoč

Do správy na Instagrame nám prišiel i zaujímavý tip na kúpanie v srdci Žitného ostrova, ktoré masám turistov stále uniká. Pár kilometrov od Veľkého Medera, medzi týmto mestom a obcou Okoč, nájdete štrkovisko, ktoré je ideálne pre letný výlet. Pekné prostredie, pomerne čistá voda, novovybudovaná cyklotrasa. To sú lákadlá, ktoré vás možno presvedčia ho počas najbližších týždňov navštíviť.

Trojmedzie Čierne

Po Kremenci je Čierne druhým trojmedzím v tomto zozname. Obec Čierne nájdete na Kysuciach pár kilometrov severne od Čadce a po ceste sem určite neprehliadnete ani najvyšší most Slovenska a celej strednej Európy (Most Valy – súčasť D3). Neďaleko obce Čierne nájdete i samotné trojmedzie medzi Slovenskom, Českom a Poľsko. Ide o obľúbené miesto turistov zo všetkých troch štátov, kde nájdete i 2,5 metrov vysoké žulové obelisky, označujúce územie každej z tu hraničiacich krajín. Výlet k trojmedziu je nenáročný, vhodný aj pre tých najmenších turistov.

Šikľavá skala

Miesto, ktoré by ste si mali zapísať do svojho zimného cestovateľského programu. Šikľavú skalu nájdete neďaleko Spišskej Novej Vsi, medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom. Ide o mohutný skalný previs, ktorý počas leta zdobí vodopád, no najväčšie divadlo si pre návštevníkov prichystá počas zimného obdobia. Skalným previsom stekajúca voda totiž počas tuhších mrazov (o ktoré tu nie je núdza) zamŕza a zo Šikľavej skaly tak vzniká jedinečný ľadopád, ktorý je považovaný za najkrajší na celom Slovensku.

Pustý hrad

Množstvo ľudí ho nepozná a pri ceste dolinou Hrona ho jednoducho obchádzajú. Ide pritom o jeden z najväčších hradov vystavaných na vrchoch, a to nielen v Európe, ale i vo svete. Pustý hrad sa týči nad Zvolenom už od 12. storočia. Už v polovici 15. storočia bol však vo veľkej miere poškodený a rekonštrukcie sa už nikdy nedočkal. Z jedného z najväčších hradov Slovenska je tak dnes už len zrúcanina, ktorá však rozhodne stojí za návštevu. Niektoré časti pozostatkov hradu totiž prešli aspoň čiastočnými opravami a z hradného vrchu sa vám navyše ponúka jedinečný výhľad na široké okolie.

Pozri aj: Zabudnite na Slovenský raj či Bojnický zámok. 15 „tajných miest“ na Slovensku, ktoré nikto nepozná, no oplatí sa ich navštíviť

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články