opalovebane.com

Slovensko poskytuje množstvo prírodných krás, ktoré lákajú turistov z celého sveta. O mnohých však netušia ani samotní Slováci. Jedným z nádherných prírodných úkazov sú opálové bane, ktoré patria medzi unikát vo svetovom merítku.

Opálové bane alebo poklad Slovákov. Aj takto možno nazvať svetový unikát, ktorý sa nachádza na východe Slovenska pri Prešove v katastri obce Červenica. Tieto bane majú množstvo chodbičiek a zákutí, ktoré odkrývajú rôzne tajomstvá. Bane sú nanovo zrekonštruované a prístupné verejnosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poklad zo 16. storočia právom nosí pomenovanie unikát. Banské chodby sú najstaršími klenotmi na svete. V minulosti boli unikátne najmä pre klenotníkov, ktorí ťažili rôzne kamene pre tvorbu nádherných šperkov. Obľúbila si ho aj cisárovná Jozefína, ktorá na svojom krku nosila najslávnejší opál, Oheň trójsky, ktorý je dnes uložený vo Viedenskom prírodovednom múzeu. Tento kameň bol najväčším a najhodnotnejším opálom na svete, ktorý bol nájdený práve na našom území.

V dnešnej dobe bane obľubujú geológovia, výskumníci, historici či rodiny s deťmi. Bane sú bezpečné a pravidelne kontrolované. V baniach je v povolené aj technické potápanie. Znamená to, že využitie tohto úkazu je naozaj rôznorodé a na svoje si prídu všetky vekové kategórie, ktoré obľubujú turistiku v nádhernom prostredí Slovenskej prírody.

Opál sa pokladá za Slovenský národný kameň, preto sú tieto bane veľmi vzácne. Slovenský opál je cenený aj v iných krajinách sveta. Je unikátny najmä pre svoje jedinečné vlastnosti a prekrásnu hru farieb. V roku 1922 boli bane z ekonomických dôvodov uzatvorené a taktiež bola zastavená ťažba tohto kameňa. Obnovená bola opäť v roku 2012 a v tom istom roku sa začalo premýšľať o sprístupnení týchto chodieb verejnosti. Pre verejnosť boli otvorené v roku 2015 a od tej doby sa tešia veľkej obľube domácich, ale aj zahraničných turistov.

Prehliadka trvá približne 45 minút a teplota v baniach sa pohybuje okolo 4 stupňov. V rámci prehliadky sa dozviete o zaujímavej histórii týchto baní, ktorých dĺžka je 1,28 km. Vstupy na tieto prehliadky sa konajú počas dňa v rôznych časových intervaloch.

Pozri aj: Strážov: Rozprávkový výhľad najvyššieho kopca Strážovských vrchov vám vyrazí dych ako v lete, tak aj v zime

interez.sk (Hana Dovcová), pokladyslovenska.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články