flickr.com

Predstavujeme vám najkrajšie vodopády, ktoré na Slovensku máme a navštíviť by ste ich mali práve v najbližšom období.

Tento týždeň sme konečne privítali dlho očakávaný prvý jarný deň. Teplé slnečné dni síce ešte nie sú realitou, no i tie skôr či neskôr prídu a spolu s nimi aj prekrásne prírodné divadlo, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Nie je totiž žiadnou novinkou, že rieky a potoky na Slovensku majú najviac vody práve na jar, po roztopení snehu v pohoriach. S touto skutočnosťou sa konečne naplno budú môcť prejaviť aj ich vodopády v každom kúte našej krajiny. Na návštevu toho vo vašom okolí nie je ideálnejší čas ako jarné obdobie, a preto vám dnes prinášame výber tých najkrajších vodopádov na Slovensku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vodopády na Slovensku

Vodopád Lúčky

Patrí medzi 5 najvýznamnejších vodopádov Slovenska a vyslúžil si aj „titul“ národnej prírodnej pamiatky. Celý vodopád stojí na travertínovom podloží. Terasy z travertínu majú od pár desiatok centimetrov až po celkovú výšku vodopádu, teda 12 metrov. Vďaka tomuto horninovému podložiu je voda vo vodopáde sfarbená do zaujímavých bledomodrých odtieňov. V lete sa v „bazéne“ pod vodopádom môžete dokonca aj okúpať. Prístup k nemu nie je náročný – nájdete ho uprostred obce Lúčky. Viac o vodopáde nájdete tu.

areál kúpeľov Lúčky

Šútovský vodopád

So svojou výškou 38 metrov sa Šútovský vodopád nachádza v rebríčku najvyšších vodopádov Slovenska na 4. mieste. V Malej Fatre však vyšší nenájdete. Túto prírodnú krásu nájdete v rovnomennej Šútovskej doline neďaleko rovnomennej obce Šútovo na južnej strane Malej Fatry. Aj voda, ktorá vodopádom preteká, pochádza z Šútovského potoka. Ten pramení na ďalšej vyhľadávanej prírodnej lokalite, ktorou sú Mojžišove pramene. Či navštívite aj tie je len na vás. K vodopádu totiž môžete prísť zdola aj zhora z Chaty pod Chlebom. Viac o vodopáde sa môžete dočítať aj v našom staršom článku.

Instagram

Vodopád Skok

Asi 30 m vysoký vodopád v Mlynickej doline je jedným z najkrajších tatranských vodopádov, ktorého krása vynikne pri zvýšených prietokoch. Padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. Výstup okolo vodopádu je zaistený reťazami a vedie po klzkých žulových platniach a túra k nemu je nenáročná a zvládnu ju aj rodiny s deťmi.

Vodopád Skok 1

Vodopád Bystré

Vodopád Bystrého potoka, známejší pod názvami vodopád Bystré či vodopád Bystrô, patrí k  najatraktívnejším prírodným výtvorom svojho druhu na Slovensku. Vďaka svojej mohutnosti a výške presahujúcej 20 m sa zároveň radí i k najväčším. Nachádza sa v krásnom prostredí na južnom úpätí Poľany. Dostať sa k nemu možno po značených turistických chodníkoch z Hriňovej či od hotela Poľana. Prechod okolo vodopádu zaisťujú pravidelne udržiavané rebríky a lano. Okrem samotného vodopádu návštevníka očaria i prekrásne sopečné skaly, ktoré sa v lokalite vyskytujú.

 

Brankovský vodopád

Nepatrí medzi naše najznámejšie vodopády, hoci je najvyšším vodopádom celých Nízkych Tatier a tretí najvyšší na Slovensku. 55 metrov vysoký vodopád bol vytvorený prepadom horského potôčika cez vápencovú skalnú hranu, ktorá je výrazne viditeľná. Hľadajte ho približne 11 kilometrov od Ružomberka pri ceste vedúcej v smere na Donovaly. Cesta k vodopádu meria približne tri kilometre. Krásny je však aj v zime – vtedy celý zamŕza a vytvorí desiatky metrov dlhý ľadopád s množstvom cencúľovitých útvarov.

 

Kmeťov vodopád

Hoci je najvyšší na Slovensku, turistom je táto unikátna vodná kaskáda menej známa, pretože leží mimo hlavných turistických trás v Kôprovej doline. Tento 80 metrov dlhý ľadovcový vodopád sa skladá z dvoch stupňov, ktoré padajú cez skalné prahy. Vytvára ho Nefcerský potok v nadmorskej výške 1245 m.

Kmeťov vodopád

Závojový vodopád

Najvyšší z vodopádov v Slovenskom raji leží v Sokolej doline vo forme trojstupňovej kaskády vysokej asi 75 metrov. Úsek trasy, ktorý vedie okolo vodopádu sa považuje za jeden z najnáročnejších v celom Slovenskom raji. Na najpríkrejšiu, najdivokejšiu a najkrajšiu z tiesňav sa dostanete pomocou sústavy rebríkov, mostíkov a stúpačiek. Za tú nádheru však tá námaha stojí. Trasa k vodopádu sa však neodporúča ľudom, ktorí majú strach z výšok.

Sokolia dolina gorge - upper part of Závojový vodopád waterfall

Hájske vodopády

Čarovné vodopády ukryté v lesoch Hájskej doliny patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase. Najvyšší z týchto vodopádov meria viac ako 6,5 metra, okrem neho sa tu nachádzajú ešte tri veľké – asi 5 metrov dlhé a niekoľko menších vodopádov. Šum padajúcej vody a krása panenskej východoslovenskej prírody činia z návštevy tejto lokality vskutku neopakovateľný zážitok. Hájske vodopády nie sú len dielom prírody, ale aj dielom ľudských rúk, pretože sa v miestach Hájskej doliny nachádzali v minulosti malé travertínové bane a lomy.

Hajske waterfalls with lot of water, Slovakia

Kľacký vodopád

Pod vrchom Kľak, jedným z najkrajších a najnavštevovanejších vrchov Lúčanskej Malej Fatry, sa nachádza 30 m vysoký Kľacký vodopád. Nájdete ho nad obcou Vrícko vo výške 990 m, no turisti ho veľmi nenavštevujú, lebo by k nemu museli zostúpiť z hrebeňa. Okrem toho sa v jeho okolí pohybujú aj medvede. Okrem nich sa tu  vyskytujú vzácne druhy živočíchov, najmä vodných mäkkýšov.

IMG_0036

Roháčsky vodopád

Najväčší vodopád Západných Tatier má viac ako 20 metrov. Nachádza sa na tzv. Studenom potoku v strednej časti Roháčskej doliny, v blízkosti známych Roháčskych plies. Leží na Studenom potoku v nadmorskej výške približne 1340 metrov. Je skutočným skvostom Oravy.

Roháčsky vodopád - Western Tatras

Pozri aj: Kalameny: V tomto termálnom jazierku na Slovensku sa okúpeš zadarmo, uprostred prírody a aj v zime

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články