Foto: youtube.com (štúdio KONČIAR)

Zoznam najkrajších miest v Banskej Štiavnici, ktoré by ste pri jej návšteve rozhodne nemali obísť.

Ak ste fanúšikmi dovolenky na Slovensku, potom ste takmer určite Banskú Štiavnicu už navštívili. Ak sa tak však ešte nestalo, zbystrite svoju pozornosť. Historicky jedno z najvýznamnejších miest nielen Slovenska, ale celého Uhorska totiž má skutočne čo ponúknuť. Týchto 10 vecí by ste rozhodne obísť nemali.

Kalvária

Absolútna dominanta Banskej Štiavnice, ktorá patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie v celej Európe. Z Ostrého vrchu, na ktorom stojí Horný kostol, uvidíte ako na dlani celé historické banícke mesto i okolitú prírodu. Dominantu Banskej Štiavnice neprehliadnete pri vstupe do mesta ani z jedného smeru a je prvou stavbou, na ktorú upriamite pri návšteve svoju pozornosť.
Kalvária Banská Štiavnica

Počúvadlo

Najznámejší z baníckych tajchov, ktorého sláva siaha ďaleko za hranice mesta. Počúvadlo je ideálnym miestom na kúpanie počas horúcich letných dní, keďže je jeho voda oproti iným slovenským vodným plochám o niečo chladnejšia. Príjemné horské prostredie a nejaké tie stravovacie zariadenia spravili z Počúvadla obľúbenú destináciu mnohých Slovákov.
Počúvadlo

Dom Maríny

„Možno mi Tvojich úst sa odrjeknuť, Možno mi ruku nedostať. Možno mi seba samjeho zhubiť. Ňemožno mi Ťa neľúbiť!“ Takýto citát nájdete na informačnej tabuli jedného zo štiavnických domov v historickom centre mesta. Práve tu sa totiž narodila Mária Pischlová, slávna Marína, do ktorej bol zamilovaný Andrej Sládkovič. Okrem symbolickej návštevy si mnohí turisti na tomto mieste uzamknú aj zámok, ktorým si prisľubujú svoju vernosť a lásku.

Divná Pani

Kaviareň v centre Banskej Štiavnice, ktorá je známa po celom Slovensku. Niet pochýb. Podnikov s podobnou atmosférou nájdete v našej krajine len niekoľko. Okrem bohatej ponuky vín, káv a koláčov vás rovnako zaujme aj ponuka podujatí, ktoré sa tu organizujú. Ak teda budete mať pri prehliadke mesta chuť na malú pauzu, potom jednodznačne zavítajte sem a pochopíte…
Cool place called the Divná Pani Caffé in Banská Štiavnica, Slovakia. This was just the entrance and every room was unique.

Banské múzeum v prírode

Ak vás Banská Štiavnica zaujala práve svojou baníckou minulosťou potom toto miesto nemôžete obísť. Banské múzeum v prírode totiž nie je obyčajným múzeom. Ponúka autentickú prehliadku Štiavnických baní a je najstaršou a najrozsiahlejšou baníckou expozíciou na celom Slovensku. Ešte váhate?
IMG_0009

Sitno

Najvyšší vrchol Štiavnických vrchov so svojimi 1009 metrami predstavuje dominantu celého širokého okolia. Na vrchole Sitna na vás bude čakať vyhliadková veža, z ktorej pri dobrej viditeľnosti môžete pozorovať celé Štiavnické vrchy, ale aj Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor či dokonca Chopok a Poľanu. Pri najlepších podmienkach je viditeľná i maďarská Matra.
Banska Stiavnica - UNESCO heritage

Paradajs

Ak sa necítite na turistiku na Sitno, potom je pre vás ideálnym typom vrchol nazývaný Paradajs. Leží severozápadným smerom neďaleko Banskej Štiavnice a vedie naň náučný turistický chodník s prevýšením len 144 metrov. A prečo práve Paradajs? Okrem 19 náučných tabúľ, ktoré vás zoznámia takmer so všetkým, čo chcete o Banskej Štiavnici a jej okolí vedieť, vás čaká ohromný výhľad na celé mesto a jeho okolie.

Banska Štiavnica z vrchu Paradajs

Geplaatst door Janci Hano op zaterdag 6 juli 2013

Starý a Nový zámok

Ak sa rozhodnete navštíviť Banskú Štiavnicu, potom by ste nemali po Kalvárii obísť ani ďalšie dve z jej dominánt. Starý zámok alebo aj Mestský hrad leží práve na úpätí vrchu Paradajs, ktorý sme spomínali v predchádzajúcom bode. V jeho areáli nájdete Kostol Panny Márie – najstaršiu časť Starého zámku či gotický chrám. Nový Zámok je síce menší, no jeho najvyššie podlažie slúži ako vyhliadková plošina. Odporúčame preto navštíviť oba.
Old Castle in Banska Stiavnica
Novy Zamok and Calvaria at Sunrise

Terra Permonia

Nasledujúci tip je vhodný najmä pre rodiny s deťmi, no Terra Permonia je určená pre každého človeka do veku 99 rokov, ktorý nezabudol na to, aké je to byť dieťaťom. Permonia je totiž tvorivou dielňou, miestom oddychu, zábavy, učenia a poznávania, kde môžu návštevníci pracovať s rôznymi materiálmi, rôznymi technikami a s rôznymi zariadeniami. Terra Permonia je rajom pre malých výskumníkov a rozhodne zaujme každého výmyselníka.
Terra permonia: Praca s drevom

Botanická záhrada

Botanickú záhradu nájdete v Banskej Štiavnici v areáli Baníckej a lesníckej akadémie, ktorá bola známa po celom Uhorsku. V areáli botanickej záhrady nájdete 200 domácich i cudzokrajných drevín, medzi nimi i vzácny céder libanonský či sekvojovec mamutí.

the road goes ever on and on #stepbystep#banskastiavnica#abouttoday

A post shared by not that kind of girl (@lenka_paska) on

Pozri aj: Úžasné miesta Slovenska, ktoré musíte navštíviť i vy

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy