Foto: wikimedia.org, instagram.com (Slovakia.travel)

Navštívili ste už Pustý hrad? Ak nie, možno vás na to presvedčíme.

Pustý hrad patrí medzi najobľúbenejšie miesta víkendových výletov v okolí Zvolena, ale aj širšom okolí krajského mesta Banská Bystrica. I keď je Pustý hrad dnes len nie veľmi bohatou zrúcaninou, u miestnych je veľmi obľúbený. Ponúka totiž nenáročný výlet s pekným výhľadom na okolie za bohatou históriou tohto miesta. Pustý hrad je však oveľa významnejším hradiskom, ako si možno myslíte. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Starý Zvolen či Starý Zvolenský hrad. I tak mnohí nazývajú hradisko na vrchu nad sútokom Hrona a Slatiny pri meste Zvolen. Hradisko nad Zvolenom má dlhú a bohatú históriu. Archeologické nálezy potvrdili existenciu pravekého kamenozemného valu, na ktorom bola neskôr postavená stredoveká hradba. Najstaršia stavba Pustého hradu, ako ho poznáme dnes, je pritom hradná veža, ktorá stojí na najvyššom bode hradného vrchu od 12. storočia.

Foto: wikipedia.org

Pustý hrad by Tomáš Valach on 500px.com

 

Panorama by Vladimir Kosi on 500px.com

 

Opevnenie Dolného i Horného hradu, dvoch komplexov z ktorých sa Pustý hrad skladá, stojí na hradnom vrchu od 13. storočia. Postupne sa v nasledujúcich desaťročiach pridávali ďalšie stavby významného hradiska a Pustý hrad sa stal dôležitým hradom Zvolenskej župy. Na ruinu Pustý hrad údajne premenil Ján Huňady počas vojenského konfliktu s Jánom Jiskrom z Brandýsa. Huňady hrad vypálil v roku 1451 a od tohto roku nebol nikdy zrekonštruovaný. Až v posledných rokoch sa začal stav Pustého hradu zlepšovať a na stredovekom hradisku začali rekonštrukčné práce.

https://www.instagram.com/p/BWUKXMXFWbt/?tagged=pustyhrad

Možno si poviete, čím môže byť viac ako poltisícročia nezrekonštruovaný hrad tak výnimočným. A tu je jeden z dôvodov. Pustý hrad zaberá celkovú rozlohu 4,7 ha, čím predbieha i Spišský hrad, ktorý býva často mylne označovaný ako najrozsiahlejšie hradisko na Slovensku (Pustý hrad je v tomto rebríčku 5.). Pravdou však je, že Pustý hrad patrí k najväčším hradom vystavaných na vrchoch, a to nie len v Európe, ale i vo svete.
alone against the odds
Pustý Hrad 20160709 DSCF1901

Ak teda rozmýšľate nad víkendovým výletom, skúste do zoznamu zaradiť i Pustý hrad. Príjemná, nenáročná prechádzka za kúskom histórie vás odmení pekným výhľadom na Zvolenskú kotlinu. Dávajte si však pozor na Zakliateho mnícha, ktorý podľa legendy stráži miestne poklady. Spoznáte ho podľa kopyta, ktoré má namiesto jednej nohy a hrôzy, ktorú stretnutie s ním údajne prináša.


Pozri aj: 10 najúžasnejších miest v Banskej Štiavnici, ktoré pri jej návšteve jednoducho nemôžete vynechať

wikipedia.org, pustyhrad.com, vypadni.sk
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články