Foto: koláž, úprava redakcie (Profimedia, Autor: U.S. Signal Corps photo.Uploaded and graphically created by Smiroje. – http://hdl.loc.gov/loc.pnp/cph.3a33351, Voľné dielo, Odkaz / TASR/AP / By Foma - Own work, CC BY-SA 3.0, Link )

Studená vojna tlačila svetové veľmoci k rôznym, často veľmi zvláštnym rozhodnutiam.

Vesmírne preteky či jadrové zbrojenie, ktoré skončilo až svetovo známou bombou Cár. Aj taký bol tichý súboj, ktorý prebiehal medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom. Neraz sa však zvrtol úplne mimo kontrolu. Obe mocnosti následne odsunuli zdravý rozum na druhú koľaj a namiesto toho kráčali v stopách jednoduchého princípu — na veľkosti záleží. 

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Predstaviť si to nie je ťažké — je to totiž presne, ako keď sme ako deti stavali hrady na pieskovisku. Ak bol váš hrad väčší, bol z vás jasný víťaz a bolo úplne jedno, že „hrad“ ako taký presahuje akékoľvek hranice funkčnosti či praktickosti. Aj z toho dôvodu prikázala sovietska vláda na začiatku 60. rokov výstavbu megalomanského hotela Rossija.

Foto: Авторство: Panther. Собственная работа, CC BY-SA 2.5, Ссылка

Bezkonkurenčné Rusko a neporazení Sovieti

Hotel Rossija mal svetu ukázať, že Sovieti absolútne prekonali západnú architektúru. Okrem toho mal byť výsmechom, odkazom pre Západ, že východnému bloku nemôže konkurovať ani v pohostinnosti a moderných službách.

Samotná výstavba začala v roku 1964 a Sovieti zveľadili už existujúce základy neúspešného megalomanského projektu. A keď sa v roku 1967 otvoril, pohľad na jeho útroby skutočne ohromil úplne celý svet.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články