Foto: Profimedia

Nie je to tak dávno od momentu, kedy ľudstvo vstúpilo do éry nukleárnych zbraní.

Po zhodení bômb na Hirošimu a Nagasaki nasledovali snahy vyrobiť ešte väčšie a silnejšie bomby. Pripájali sa ďalšie národy vo vývoje jadrových zbraní, pričom tieto zbrane boli, samozrejme, aj testované. A najsilnejší z týchto pokusov, ktorý získal nekompromisné prvenstvo, bol test Cár bomby.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najsilnejšia

Rekordné prvenstvo si vyslúžila nepredstaviteľne silná vodíková bomba vyrobená v priebehu 14 týždňov Sovietskym zväzom, ktorá bola následne 30. októbra 1961 zhodená. Detonácia „Bomby Cár“ alebo tiež nazývanej „Kráľ bômb“ či „Veľký Ivan“, demonštrovala desivú pravdu o tom, v akom stave je jadrový arzenál krajiny, ktorá ju vyrobila. Šlo totižto o najsilnejšiu a najničivejšiu explóziu v doterajšej histórii ľudstva.

Foto: Profimedia

Prvá jadrová zbraň, ktorá bola použitá v útoku na mesto Hirošima – Little Boy (Malý chlapec), so svojou ničivosťou 15 kiloton TNT, získala schopnosť zničiť celé mesto. To predstavuje len zlomok z toho, čoho bol schopný Cár. V rukách ľudí sa jeho vznikom ocitla bomba o rozmeroch 8 metrov na dĺžku a priemerom 2 metre.

Foto: Profimedia

Hirošimská bomba krát tritisíc

Cár bomba v sebe niesla ničivosť v podobe 50 miliónov ton TNT spolu so schopnosťou odstrániť zo zemského povrchu menšiu krajinu. V porovnaní sa stala teoreticky až 3000-krát ničivejšou, ako „Malý chlapec“. A to mala mať pôvodne Cár bomba až dvojnásobne väčšiu silu. Avšak jadroví fyzici presvedčili komunistických vodcov, že výbuch by mohol poškodiť zemskú kôru.

Foto: Profimedia

Bomba bola odpálená v zátoke Miťjušicha, ktorá je súčasťou súostrovia Nová Zem na severe súčasného Ruska. Oslepujúca ohnivá guľa s priemerom 8 kilometrov rozpálila oblohu a vytvorila mrak v tvare hríbu, ktorý siahal až 64 kilometrov vysoko.

Foto: Profimedia

Vlna obehla trikrát Zem

Vzhľadom na to, že bomba bola testovaná na území, v ktorom nežili ľudia, žiaden človek nebol usmrtený, ani vážne zranený. Avšak vlna, ktorá vznikla výbuchom bomby, prešla okolo celej Zeme a to dokonca trikrát. To spôsobilo materiálne škody v mestách vzdialených až 900 kilometrov od miesta dopadu.

Foto: Profimedia

Test

Ako píše portál The Vintage News, niekoľko týždňov pred vyslaním Cára na miesto uskutočnenia testu, hlavní sovietski vojenskí predstavitelia vytvorili posádku, ktorá sa mala postarať o samotné uskutočnenie testu – vynesenie bomby do výšky 10,5 kilometra nad zemou pomocou lietadla a jej následné vypustenie.

Foto: Profimedia

Veliteľom celého tímu sa stal pilot Andrei E. Durnovstev. Vo svojich rukách mal špeciálne upravený model lietadla Tupolev Tu-95 „Medveď“, v ktorého útrobách sa ukrývala ničivá bomba. Druhým lietadlom bol menší Tupolev Tu-16, ktorého úlohou bolo sledovať a filmovať test. Obe lietadlá boli natreté špeciálnym náterom, so schopnosťou odraziť tepelné žiarenie spôsobené výbuchom, a tak ochrániť posádky oboch strojov.

Foto: Profimedia

Síce bola bomba vybavená padákom, ktorého cieľom bolo spomaliť rýchlosť, akou bomba padala smerom k nadmorskej výške výbuchu a poskytla tak aj viac času pilotom na únik z nebezpečnej zóny, všetci zúčastnení si boli vedomí toho, že misia môže pre nich skončiť smrťou. Fakt, že bomba daných rozmerov a ničivosti v minulosti nebola skonštruovaná, vytváral otázky, na ktoré nebol nikto schopný s určitosťou odpovedať. Jednou zo zásadných bola tá, aký účinok bude mať explózia.

Foto: Profimedia

V momente dosiahnutia stanovených súradníc a výšky, sovietsky generál diaľkovo zo zeme uvoľnil 25-tonovú bombu, ktorá v momente začala klesať. V tom nastali najdôležitejšie 2,5 minúty pre posádky oboch lietadiel. Ich úlohou bolo dostať sa minimálne do 50 kilometrov vzdialenej bezpečnej zóny. Väčšiu šancu na bezpečný a rýchly únik malo menšie lietadlo, ktorému sa to aj podarilo. Durnovstev s väčším lietadlo Tu-95 nedokázal dosiahnuť danú vzdialenosť dostatočne rýchlo.

Foto: Profimedia

Tlaková vlna bomby Cár, ktorá sa šírila rýchlejšie, ako je rýchlosť zvuku, zasiahla lietadlo a spôsobila tým jeho pád. Traja muži v momente stratili vedomie, ale major Durnovstev akoby zázrakom ostal pri vedomí. Podarilo sa mu dostať stroj pod kontrolu, zabrániť havárií a bezpečne pristáť na 500 kilometrov vzdialenej vojenskej základni. Za tento hrdinský čin bol povýšený na pozíciu podplukovníka a vyznamenaný za hrdinu Sovietskeho zväzu.

Explózia tak veľkej bomby ako bola Cár slúžila najmä ako demonštrácia moci počas studenej vojny a jasný odkaz Američanom, že so Sovietskym zväzom sa neradno zahrávať.

Pôvodná verzia článku bola publikovaná v októbri 2020.