Ilustračná foto: TASR/DPA

Dlhodobý pokles hladiny neovplyvňuje len dopravu a turizmus. V hre je aj stav ekosystémov.

Bodamské jazero, jedno z najväčších sladkovodných jazier v strednej Európe, sa aj napriek nedávnym dažďom stále nedokázalo vymaniť zo suchom spôsobenej krízy. Hladina jazera je aj začiatkom mája citeľne pod normálom.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

V Konstanzi namerali 3,01 metra, čo síce presahuje symbolickú hranicu, no stále zaostáva o viac než 35 centimetrov za dlhodobým priemerom. Ešte v apríli hladina klesla k hodnotám okolo 2,70 metra, čo odhalilo časti dna bežne ukrytého pod vodou, píše iMeteo. Tento pohľad šokoval nielen domácich, ale aj turistov. V dôsledku nízkej hladiny boli viaceré prístavy mimo prevádzky, čo tvrdo zasiahlo začiatok turistickej sezóny a miestnu ekonomiku.

Obrovské sucho

Podľa odborníkov z Krajinského úradu pre životné prostredie Bádensko-Württembersko, je hlavným dôvodom kritického stavu neobvykle suchá jar a chýbajúci prítok vody z topiaceho sa snehu v Alpách. Hoci posledné zrážky priniesli menšie zlepšenie, hovoriť o návrate k normálu je podľa expertov predčasné. Od historického minima nameraného pred 53 rokmi je hladina vody teraz len o málo vyššia.

Dlhodobý pokles hladiny neovplyvňuje len dopravu a turizmus. V hre je aj stav ekosystémov, poľnohospodárstva, či zásobovania vodou. Klimatické zmeny čoraz častejšie prinášajú extrémne suchá alebo intenzívne lejaky, a jazero na ne dopláca. Región tak bude musieť prijať nové opatrenia, aby sa pripravil na budúce výkyvy. Zatiaľ však platí jediné – Bodamské jazero má k rovnováhe stále ďaleko.

Uložiť článok

Najnovšie články