Foto: Profimedia

Kedysi sa v ňom stretávala smotánka v oblekoch a šatách, v súčasnosti je v dezolátnom stave a opustený čaká na revitalizáciu.

Ešte v 40. rokoch minulého storočia vznikol v podzemí jednej z bratislavských ulíc podnik, ktorý sa postupne stal centrom luxusnej zábavy. Od roku 2007 sú však jeho brány zatvorené a odvtedy márne hľadá nového nájomcu, ktorý by mu dodal druhý dych. Mesto ho neúspešne hľadá už niekoľko rokov a teraz prichádza s novou taktikou, informujú o tom Hospodárske noviny.

Jalta bar sa nachádza na Gorkého ulici 15 a v minulosti ho ľudia poznali aj pod názvom Alexandria bar. Pamätníci vedia, že zábava na tomto mieste musela mať istú úroveň a ak ste chceli do baru vkročiť, museli ste byť náležite oblečení. Zaujímavý bol aj program, o ktorý sa často starali rôzni umelci, tanečníci, baletníci z Novej scény, ale niekedy aj striptérky, uvádza portál SME Bratislava.

Podnik fungoval aj po zmene režimu a do roku 2007 tu bola diskotéka. Posledný nájomca podľa dostupných informácií zanechal klub vo veľmi zlom stave a od tej doby má mesto veľké problém s jeho opätovným obsadením. V marci tohto roka prebehol už štrnásty neúspešný pokus o nájdenie nového nájomcu. Dôvodom môže byť potreba väčšej investície, ale aj kritériá súvisiace s polohou baru a mestom.

Ako informujú HN, mesto už približne o mesiac bude hľadať nového nájomcu opäť. „Dosiaľ bola rozhodujúcim aspektom ponúknutá výška nájomného, aktuálne tvorí 60 percent kritérií pri rozhodovaní. Zvyšných 40 percent predstavujú kvalitatívne kritériá,“ uvádza sa v článku. Oproti minulým pokusom mesto skúša nové taktiky, medzi ktoré patrí napríklad aj uverejnenie inzerátu na realitnom portáli. Ako hlavné benefity sa uvádza dobrá lokalita a veľký potenciál obchodného priestoru.

Foto: Profimedia

Výška mesačného nájmu bez energií a ďalších nákladov by podľa výpočtov mohla byť bezmála na úrovni 1 500 eur. Zároveň treba počítať s tým, že priestory si vyžadujú značnú rekonštrukciu, ktorá môže byť kameňom úrazu pri hľadaní potenciálnych záujemcov.

Foto: Profimedia

Projekt musí záujemca predstaviť do dvoch mesiacov a ak dostane od majiteľa, ktorým je mesto, zelenú, požiada stavebný úrad o povolenie. Revitalizáciu ikonických priestorov musí zvládnuť v priebehu ôsmich mesiacov,“ priblížili podmienky HN. Na druhej strane, v prípade úspešného splnenia podmienok mesto na 10 rokov odpustí novému nájomcovi polovicu nájomného. Samotné mesto totiž nemá dostatok prostriedkov na to, aby dokázalo takúto rekonštrukciu pokryť.

Uložiť článok

Najnovšie články