Foto: interez.sk/TASR - Milan Kapusta

Mnoho ľudí berie túto dopravnú značku na ľahkú váhu, myslia si totiž, že sa ňou riadiť nemusia. Polícia ich omyl vyvracia.

S porušením tejto dopravnej značky sa už stretol azda každý, kto aspoň sporadicky navštevuje obchodné centrá, nákupné domy, supermarkety, prípadne akékoľvek veľké parkoviská. Ide o značku, ktorá označuje parkovanie na mieste určenom pre rodiny s deťmi. Tie bývajú často najbližšie k vchodom, a tiež ponúkajú komfortný priestor na manipuláciu okolo vozidla.

Ich poloha a taktiež rozmery často zvyknú lákať práve vodičov, ktorí so sebou žiadne deti nemajú a pri konfrontácii argumentujú tým, že tieto značky nie sú povinní dodržiavať. S podobným názorom sme sa stretli na rôznych diskusných fórach či v komentárových sekciách pod príspevkami na sociálnych sieťach. Je to ale skutočne tak?

Foto: interez.sk (Jakub Baláž)

Miesta pre rodiny majú svoj význam

Interpretácia, podľa ktorej sú tieto dopravné značky iba „dobrovoľné“, je veľmi nesprávna. Ak ste sa teda niekedy s podobnou situáciou stretli a daný vodič odmietol miesto uvoľniť s argumentom, že zákon neporušuje, môžete privolať hliadku mestskej polície. Poďme ale pekne po poriadku.

Miesta na parkoviskách označené značkou, ktorá na danom priestore vymedzuje parkovanie rodinám či rodičom s deťmi, má jasný dôvod. „Takto označené miesta sú naozaj určené pre rodiny s deťmi. Pri malých deťoch je napríklad riziko, že pri prechádzaní cez veľké parkovisko môžu vbehnúť pod iné auto, alebo že ich prehliadne iný vodič,“ začína odpoveď na otázky interezu vedúci oddelenia komunikácie Mestskej polície hlavného mesta Peter Borko.

Foto: interez.sk (Jakub Baláž)

Ďalšou výhodou je spomínaný zväčšený parkovací priestor, ktorý umožňuje pohodlne otvárať dvere a bezpečne manipulovať v okolí auta. Oceniť to vedia hlavne ľudia, ktorí už potomkov majú. Ako ale z praxe vyplýva, často sa stáva, že miesto obsadia neohľaduplní vodiči s vedomím, že nekonajú protiprávne, prinajhoršom „iba“ neeticky.

Priestupok je možné pokutovať

To vyvracia aj hovorca bratislavskej mestskej polície. „Tieto značenia majú legislatívny základ a patria pod § 25 (1) Vodič nesmie zastaviť a stáť  n) pred vjazdom na cestu alebo na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené podľa Zákona o cestnej premávke,“ priblížil Peter Borko. „Môže dôjsť aj k uloženiu pokuty, avšak je potrebné priestupok spoľahlivo zdokumentovať,“ upozorňuje ďalej.

A práve tu je zatiaľ najväčší problém pri posudzovaní týchto priestupkov. Vymáhanie je problematické, nakoľko kým napríklad pri ŤZP musí byť takouto kartičkou označené vozidlo a príslušným preukazom musí disponovať aj šofér, pri rodičoch nič takéto neexistuje. Preto je potrebné protiprávne konanie riadne zdokumentovať a bude možné nezodpovednému vodičovi udeliť aj zaslúžený trest.

Parkovanie alebo neparkovanie na týchto miestach je skôr otázkou slušnosti, ohľaduplnosti a hodnôt, ktoré v sebe vodič alebo šoférka nosí,“ dodáva na záver Borko.

Uložiť článok

Najnovšie články