Foto: unsplash

Technologické firmy zamestnávali ľudí, ktorí pre firmy nemali žiadny úžitok.

Generálny partner v investičnej spoločnosti Founders Fund Keith Rabois (v minulosti bol investorom v PayPal, YouTube, Airbnb a iných spoločnostiach rovnako ako aj šéfom v LinkedIn či Slide) obvinil podľa Tech Times spoločnosti Meta a Google z najímania nadbytočného počtu zamestnancov za účelom umelého zlepšenia svojich náborových štatistík. V skutočnosti však malo ísť o stovky ľudí, ktorí nevykonávali žiadnu užitočnú prácu.

Ako informuje živé.sk, spomínané firmy v posledných mesiacoch vyhodili tisíce zamestnancov. Podľa Keitha Raboisa boli všetci títo ľudia zbytoční a spoločnosti o tom vedeli už dlhší čas. Nemali mať skutočnú pracovnú náplň, namiesto toho iba chodili na stretnutia.

Zamestnávaní mali byť navyše aj špičkoví inžinieri a technici. V tomto prípade išlo o snahu zobrať odborníkov svojim rivalom a získať tak strategickú výhodu. Rovnaký názor vyjadrili aj iní odborníci z technického sektoru. Jedným z nich je aj známy podnikateľ zo Silicon Valley a investor Marc Andreessen, ktorý okrem iného spoludizajnoval Mosaic (prvý široko rozšírený webový prehliadač), zakladal Netscape Communications Corporation a vytvoril spoločnosť Ning. Je navyše členom predstavenstva v spoločnostiach ako Facebook, eBay či HP.

Prepustili tisícky ľudí

Práve faktor nadbytočného počtu zamestnancov podľa niektorých odborníkov viedol v posledných mesiacoch k masívnemu prepúšťaniu. Začiatkom novembra 2022 Meta ohlásila prepustenie 11 tisíc ľudí v rámci šetriacich opatrení. Zarábať mali priemerne 88 tisíc dolárov ročne. Následne prišlo ďalšie masívne prepúšťanie zamestnancov Mety.

V januári tohto roku oznámila Alphabet (rodičovská spoločnosť Googlu) vyhodenie približne 12 tisíc zamestnancov. Iné technologické firmy taktiež prepúšťajú svojich zamestnancov v dôsledku inflácie a rastúcich úrokových sadzieb, čo ich vedie k nevyhnutným šetriacim opatreniam. Počty prepustených sú však zvyčajne nižšie.

Uložiť článok

Najnovšie články