Foto: unsplash

Ani zďaleka neplní len estetickú funkciu.

Či už je takmer vytrhané, vytetované alebo poriadne husté, obočie plní na ľudskej tvári niekoľko dôležitých funkcií. Odborníci si dokonca myslia, že bez neho by bol náš život omnoho komplikovanejší. Na čo teda slúži?

Plní niekoľko dôležitých funkcií

Ako informuje IFL Science, obočie u ľudí plní niekoľko kľúčových funkcií. Po prvé, pomáha zabrániť, aby nám pot stekal do očí. Po druhé, je mimoriadne dôležitým prostriedkom neverbálnej komunikácie. Prekvapenie, flirt, hnev, smútok, nedôvera, zmätok, súcit a mnoho ďalších emócií sa dá rýchlo vyjadriť rôznymi pohybmi obočia, ktoré si neraz ani neuvedomujeme.

Asi najzreteľnejším výrazom je zdvihnutie obočia, ktoré často znamená prekvapenie. Je to preto, že v čase prvotného šoku sa vaše oči otvoria doširoka v snahe vnímať čo najviac z okolitej scény, čo spôsobí zdvihnutie obočia. Ľudia dokážu ľahko zachytiť tento signál u druhých a umožňuje nám to odhadnúť vnútorný emocionálny stav ľudí okolo nás.

Foto: unsplash

Podobne sa obočie dvíha aj vtedy, keď nás niečo zaujíma, čím zdôrazňujeme, že naše oči sú otvorené všetkému, čo máme pred sebou. Preto zdvíhame obočie, keď flirtujeme alebo sa započúvame do rozhovoru. Väčšina týchto pohybov obočia je podvedomá a existujú dôkazy, že niektoré jednoduché výrazy sú univerzálne naprieč kultúrami. To naznačuje, že sú v nás takpovediac pevne zabudované vďaka evolúcii.

Bez neho máme problém rozpoznať tvár

Iné aspekty výrazu obočia sú však kultúrne špecifické. Jedna štúdia z roku 2011 naznačuje, že rôzne kultúry sa pri vyjadrovaní spoliehajú na obočie viac ako iné. Napríklad sa zistilo, že čínski účastníci štúdie používali na vyjadrenie výrazu tváre viac oči, zatiaľ čo skupina, ktorú výskumníci nazvali „západní Kaukazania“, sa spoliehala na obočie a ústa.

Okrem vyjadrovania emócií zohráva obočie dôležitú úlohu aj pri rozpoznávaní tváre. V článku z roku 2003 sa vysvetľuje: „Zistili sme, že absencia obočia na známych tvárach vedie k veľmi významnému narušeniu rozpoznávacej schopnosti.“ Dokážeme tvár na obrázku rozoznať, ak sú prekryté oči, no ak chýba obočie, máme s tým väčší problém.

Pozoruhodné je aj to, že obočie Homo sapiens nie je také ako u našich vzdialených príbuzných. Máme hladké čelo s výraznejším obočím schopným väčšieho rozsahu pohybu, na rozdiel od väčšiny našich vyhynutých predkov. Jemnejšie obočie nám umožnilo rozvinúť komunikačné schopnosti, čo napokon viedlo k vytvoreniu veľkých a zložitých sociálnych sietí. V istom zmysle naše obočie je to, čo z nás urobilo ľudí, akými sme dnes.

Uložiť článok

Najnovšie články