Foto: interez.sk (Jakub Baláž)

Polyfunkčný komplex je dnes už len smutnou spomienkou na socializmus a divoké 90. roky, kedy ho pravidelne vyhľadávali najbrutálnejší bratislavskí mafiáni.

Na území súčasnej Bratislavy vieme nájsť hneď niekoľko budov, ktoré časy svojej najväčšej slávy prežívali počas socializmu a následne aj 90. rokov. Kým v minulosti praskali vo švíkoch a patrili medzi vyhľadávané miesta, dnešný pohľad zamrzí nejedného návštevníka. Medzi takéto objekty patrí aj polyfunkčný komplex s názvom Bajkal, ktorý je známy najmä z mnohých mafiánskych príbehov z okolia hlavného mesta.

Mafiánske časy a divoké 90. roky však patrili medzi posledné úspešné etapy dnes už legendárneho podniku na Bajkalskej ulici v Bratislave. Ako uvádza portál Index, počiatky Bajkalu môžeme hľadať niekedy v 70. rokoch, kedy po celej krajine vzniklo množstvo podobných komplexov. Dobrou poznámkou k objektu je, že výnimočný sa stal najmä vďaka udalostiam s ním spojenými, než samotnou architektúrou.

Podľa Bratislavských novín bol Diskoklub Bajkal v 80. rokoch mimoriadne obľúbený a patril medzi najlepšie diskotéky v hlavnom meste. Nešlo však výhradne o klub, v objekte sa tiež nachádzal bar, reštaurácia a kaviareň, pričom zábavy sa organizovali v suterénnych priestoroch. Služby komplexu vyhľadávalo široké spektrum návštevníkov, počas pracovných dní najmä zamestnanci z neďalekej kancelárskej budovy, ktorá je dnes známa ako sídlo Jednoty.

Pozdával sa aj mafiánom

Obyčajný polyfunkčný komplex sa „preslávil“ až po páde bývalého režimu. Kým množstvo podobných podnikov s nástupom 90. rokov stratilo svoje čaro a zákazníkov, Bajkal nadviazal na úspešnú socialistickú éru aj v tomto období. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, medzi majiteľmi budovy sa vystriedali zaujímavé mená, medzi inými aj Ján Takáč, známy ako zakladateľ vplyvného bratislavského gangu.

Foto: interez.sk (Jakub Baláž)

V tej dobe bol interiér diskotéky zariadený do špecifického amerického štýlu s pomaľovanými stenami a ikonickým prvkom bola najmä karoséria historického vozidla. Dnes je už náročné povedať, prečo práve Bajkal lákal okrem bežných zákazníkov vyhľadávajúcich zábavu aj kriminálne živly. To že sa o ňom ešte aj v dnešnej dobe hovorí, majú na svedomí práve mafiáni, ktorí sa tu zvykli stretávať.

Azda najznámejším bol brutálny výpalník Vladimír Daniš, ktorého na slobodu dostali amnestie prvého ponovembrového prezidenta Václava Havla. „Tuti“, ako Daniša prezývali, sa v istom období spolu s bratom Jozefom stali postrachom nočnej Bratislavy. Pamätníci dodnes spomínajú na primitívne, agresívne a nevyspytateľné správanie, ktoré často končilo pri bitkách, ale výnimkou neboli ani znásilnenia.

Dodnes chyrujú príbehy, podľa ktorých musel mať Tuti akúkoľvek ženu, na ktorú si ukázal. Neprekážalo mu, ani keď sa v podniku nachádzala s partnerom. V bratislavskom Hoteli Kyjev mal dokonca dlhodobo prenajatú izbu, do ktorej si úbohé dievčatá vodil. Popri prominentnej mládeži sa často ukazoval práve v spomínanom klube Bajkal spolu so svojou ochrankou a bulteriérmi, ktoré mali ľudí vystrašiť a dokresliť jeho drsný imidž.

Foto: TASR – Michal Svítok
Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články