Foto: interez.sk (Zuzana Veslíková), TASR (Martin Baumann)

Politológ Radoslav Štefančík si nemyslí, že hrozba ďalšieho atentátu je reálna.

Bezpečnostné zložky potvrdili, že existuje veľké riziko útoku na ďalšieho ústavného činiteľa. Vo štvrtok 15. mája to v Handlovej vyhlásil predseda vlády Robert Fico. Na tlačovej konferencii tiež priblížil závery rokovania Bezpečnostnej rady SR.

Bezpečnostná rada zasadala vo štvrtok dopoludnia, a teda v deň prvého výročia atentátu na premiéra. Venovať sa mala nenávistným prejavom. Rokovania sa nezúčastnil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý bol na služobnej ceste v zahraničí, a ani prezident Peter Pellegrini, ktorý má byť podľa informácií zverejnených Igorom Matovičom (Slovensko), na dovolenke v Chorvátsku.

„V prvom rade sa pýtam, že ak je situácia natoľko vážna, prečo sa na zasadnutí nezúčastnil prezident. Dovolenkuje v zahraničí, a preto je na mieste mať pochybnosti o tom, aké a koho záujmy sa vlastne na bezpečnostnej rade riešili,“ povedal pre interez politológ Radoslav Štefančík.

Nenávistné prejavy sa stupňujú

Predseda vlády, minister obrany alebo minister vnútra či policajná prezidentka bezprostredne po ukončení rokovaní verejnosť o záveroch neinformovali. Na tlačovej konferencii bezprostredne po ukončení stretnutia sa objavili poslanci za Smer-SD Tibor Gašpar a Richard Glück a vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra.

Gašpar v úvode tlačovky uviedol, že „prináša zatiaľ len čiastkovú informáciu“. „Môžeme povedať, že sa dnes nechala bezpečnostná rada informovať o celkovej bezpečnostnej situácii s dôrazom na šírenie nenávistných prejavov v spoločnosti, a to predovšetkým zo strany bezpečnostných zložiek.“

Za posledný rok, teda od atentátu na Roberta Fica, sa podľa Gašpara zvýšil počet nenávistných prejavov o 239 %, s dôrazom predovšetkým k osobe premiéra, predstaviteľov politickej strany Smer-SD, ale aj niektorých predstaviteľov opozície. Podľa Gašpara za to môžu mediálne výstupy napríklad Denníka N. „Dostali sme číslo, kde každý deň v roku tento denník, tento portál, web, má minimálne tri výstupy, ktoré sú voči osobe Roberta Fica, samozrejme, skôr nenávistné, než kriticky prijateľné z hľadiska novinárskeho pohľadu,“ tvrdí Gašpar s tým, že nejde o novinársku kritiku, ale o hon na osobu premiéra.

Gašpar tiež spomína „jeden konkrétny prípad“ z 8. mája z verejného zhromaždenia. Hovorí, že  „jeden prívrženec súčasnej opozičnej politiky“, o ktorom na základe posledných informácií možno povedať, že je členom politickej strany Demokrati, „sa bez problémov vyjadroval vo verejnom priestore na videu, držiac v ruke sekeru, že už je koniec Roberta Fica, že sa blíži jeho koniec, že bude zatlčený posledný klinec do jeho rakvy a že ho niekto dá dole“.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články