Michaela Galambošová / /
Keď vojdete do miestnosti, kam sa posadíte? Výber vášho miesta na sedenie je dôležitejší, než ste si doposiaľ mysleli.

Aj tak na prvý pohľad banálna vec, ako je výber miesta na sedenie, povie o vás oveľa viac, než si dokážete predstaviť. Kam si teda sadnúť, keď potrebujete urobiť dojem? 

Niekto zásadne sedí pri dverách, aby mal zaistené „miesto úniku“. Pri prednáškach profesorov sa len málokto hrnie dopredu. No ak nechceme splynúť s davom, mali by sme zvoliť inú taktiku. Viaceré psychologické štúdie sa zhodujú na tom, že miesto na sedenie si vyberáme podľa toho, aký vzťah máme s daným človekom.

Má to logiku, určite si nesadneme tvárou v tvár k človekovi, ktorý nám jednoducho „nesedí“. V reštaurácii si obvykle sadáme oproti tomu, na kom nám záleží. Aj letmý pohľad do reštaurácie nám potvrdí tento fakt. Väčšina partnerov sedí oproti sebe. No kam si sadnúť, keď sme na pracovnej schôdzke či v skupine cudzích ľudí?

V pracovnej sfére sa správame inak, ako keď sme s rodinou či s priateľmi. Preto pri výbere miesta musíme zvoliť trošku iný prístup. Miesto si zvoľte podľa toho, čo chcete dosiahnuť!

Dôvera a silný postoj

Photo by Nik MacMillan on Unsplash

Ak sa posadíte napravo od svojho obchodného partnera, vzbudíte v ostatných dôveru. Je to veľmi dobré najmä v prípade, ak potrebujete ostatným predložiť svoje ciele a argumenty. Okrem toho, táto pozícia je „nenásilná“. Všetko sa bude diať plynule. A to je hlavný cieľ! Dávajte si však pozor, aby ste sa neposadili tvárou k stene. Lepšie je mať ju za chrbtom. V takom prípade vám poskytne dodatočnú podporu.

Chcete si vybudovať vedúcu pozíciu?

Ak si potrebujete v kolektíve posilniť autoritu, aj pre vás máme vynikajúci tip. Aby ste okoliu dali najavo, že si stojíte za svojím a nechýba vám sebavedomie, posaďte za vrch stola. Automaticky tak získate „punc“ moci. Toto platilo od pradávna. Veď nie náhodou tak sedávali aj králi, pričom mali patričný výhľad na svojich poddaných. Ak nemáte možnosť sedieť za vrchstolom, tak si môžete sadnúť doprostred. Svojich kolegov či podriadených budete mať po oboch stranách, z ktorých budú mať rovnaký prístup k prezentovaným informáciám.

Prečo si nesadať chrbtom k dverám

Najprv si v mysli skúsme predstaviť túto situáciu. Zúčastnili ste sa nejakej konferencie či porady, pričom ste si zvolili miesto, na ktorom máte dvere za sebou. A tie sa budú neustále zatvárať a otvárať. Nielenže vás to bude rušiť a odvádzať od dôležitých myšlienok, ale bude to pre vás nepríjemné aj z toho hľadiska, že nebudete mať krytý chrbát. Niektoré veci sa nemenia ani storočiami. A inštinkt ochrany a sebazáchovy drieme aj v tom najvyššie postavenom lídrovi.

Zopár rád organizátorom podujatí

Photo by Breather on Unsplash

Najlepšie je na konferenciu zvoliť obdĺžnikový alebo okrúhly stôl. Za okrúhlym stolom si všetci budú rovní, z každého miesta bude ten istý výhľad a tento variant pomôže dotvoriť priateľskejšiu atmosféru. Obdĺžnikový stôl sa zas hodí na formálnejšie podujatia.

Usporiadanie stolov do písmena T či U si nechajte na veľkú rodinnú oslavu. Taktiež nie je dobré usporiadanie stolov do radu, ako to vidíme v nejednej prednáškovej miestnosti. V takomto prípade sa dosť skomplikuje možná diskusia. Už aj v mnohých školách sa pomaly ale isto upúšťa od tohto zastaralého systému a stoly sa radšej rozmiestňujú dookola.

Veríme, že vám naše rady budú nápomocné a nabudúce, keď budete chcieť zapôsobiť, zvolíte si to najlepšie miesto na sedenie.

Pozri aj: Reč tela úspešných ľudí, ktorú jednoducho musíte začať používať

tapoos
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)