foto: screen YouTube

Aj vy ste sa v detstve nevedeli dočkať na ďalšiu časť Toma a Jerryho? Ak patríte k ich skalným fanúšikom, určite vás potešia tieto málo známe fakty.

Dokonca aj taká na prvý pohľad obyčajná rozprávka ako Tom a Jerry, môže ľudí rozdeliť do dvoch táborov. V jednom sa stretnú ľudia, ktorí na túto rozprávku nedajú dopustiť a tých je podstatne viac. V tom druhom nájdeme odporcov, ktorí tvorcom Toma a Jerryho vyčítajú krutosť. Postavičky sa mlátia v každej epizóde, čo údajne začali opakovať aj deti. Jedno sa však nedá tejto rozprávke uprieť. Vyrastala na nich nejedna generácia, pričom si zaslúžila uznanie nielen od detí, ale aj od filmových kritikov.

Celkovo sa natočilo 163 dielov, ktoré napriek nekonečným reprízam nikdy neomrzeli divákov. Užívatelia Česko-Slovenskej filmovej databázy dali tomuto animovanému seriálu 93 percent, čo svedčí o tom, že sa Tom a Jerry aj u nás stretol s úspechom. Preto vám prinášame 10 faktov o tomto seriáli, o ktorých ste možno ani len netušili.

Ich tvorcovia majú na konte viacero skvelých animovaných seriálovKontroverzné postavičky vznikli už počas druhej svetovej vojny, a to v roku 1940. Za ich vznik môžeme vďačiť dvojici režisérov William Hanna a Joseph Barbera. Určite sú vám ich mená známe z titulkov. Táto dvojica má na konte nielen Toma a Jerryho, ale aj Medveďa Yogiho, Šmolkov, Flinstonovcov či rozprávku Scooby-Doo. S „animákmi“ to rozhodne vedia.

Pôvodne sa volali úplne inakDať postavičkám meno, ktoré má šmrnc, môže byť poriadna fuška. Ani pri dvojici Tom a Jerry to nebolo inak. Pôvodne sa volali Jasper a Jinx. Po odvysielaní prvej epizódy, ktorej úspech prekvapil aj samotných tvorcov, sa rozhodli postavičky premenovať. S nápadom prišiel jeden zo zamestnancov filmového štúdia, ktorý za svoj návrh mien Tom a Jerry získal odmenu 50 dolárov.

Celkovo sa natočilo 163 epizódPrvá epizóda bola odvysielaná 10. februára 1940. To bol zrod úspešného seriálu. Hanna a Barbera natočili celkovo 114 epizód (od 10. februára 1940 až do 1. augusta 1958). Druhú sériu, ktorá mala len 13 epizód, natočil Gene Deitch (7. september 1961 až 21. december 1962), tá sa však nestretla s veľkým úspechom. Tretiu sériu natočil Chuck Jones. Mala 34 epizód a začala sa vysielať 27. júla 1963, pričom posledná časť bola odvysielaná 8. septembra 1967.

Tvorcovia si mysleli, že seriál bude prepadákPo odvysielaní prvého dielu s názvom Puss Gets the Boot/Ako mačka dostala výpoveď, boli tvorcovia presvedčení o tom, že seriál nebude mať zmysel, pretože téma mačky a myši bola podľa nich už ošúchaná. Paradoxne práve prvá časť seriálu sa stretla s takým úspechom, až bola nominovaná na Oscara.

Seriál čelil viacerým útokomMnohí na úspešnom seriáli našli viacero nedostatkov. Tvorcovia boli obvinení z rasizmu a to najmä preto, že majiteľkou Toma bola „Mammy Two Shoes,“ ktorá bola černoškou. Okrem toho sa ozvali viaceré nesúhlasné hlasy, ktoré upozorňovali na neustále bitky, naháňačky a násilie, ktoré tvorili jadro seriálu.

Tom sa naučil chodiť na dvoch noháchV prvých častiach seriálu bol Tom ešte typickým kocúrom. Chodil zásadne po štyroch, no tvorcovia sa ho rozhodli postaviť na dve nohy. Zmenili mu trošku výzor, zatiaľ čo provokatér Jerry ostával rovnaký počas celého trvania seriálu.

Tom a Jerry v jednej epizóde spáchali samovraždu

Nech to znie akokoľvek hrozne, skutočne je to tak. V epizóde Blue Cat Blues Toma trápi zlomené srdce. Spolu s Jerrym zúfalo čaká na idúci vlak. Ku koncu počujeme prichádzajúci vlak, pričom nešťastná dvojica ešte stále ostáva na koľajniciach.

Seriál mal viacero spin-offov, ktoré však nepredčili originál

Morning show #tomandjerrykids #90skids #90scartoon

A post shared by 😎ℬ⍺ℳℬ⍺ℳ™😎 (@bambam_phillyboyz) onNie je ničím nezvyčajným, ak sa obľúbená postava po skončení seriálu objaví v spin-offe. Aj Tom a Jerry sa dostali do viacerých seriálov, ktorých cieľom bolo rozvíjať život postavičiek. Patria medzi ne napríklad seriály The Tom and Jerry Show (1975), The Tom and Jerry Comedy Show (1980–82), Tom and Jerry Kids (1990–93), Tom and Jerry Tales (2006–08), avšak ani jeden z nich svojou obľúbenosťou a kvalitou neprekonal pôvodnú rozprávku. Originál je len jeden.

Tom a Jerry očarili aj filmových kritikovVedeli ste, že táto rozprávka sa môže pochváliť siedmymi Oskarmi? Získali ich za najlepší krátky film v kategórii kreslených filmov. Okrem týchto ocenení získal seriál aj šesť ďalších nominácií. Tomu sa vraví úspech.

Postavičky by dnes už boli v dôchodkovom vekuKeby sa dal Tomovi a Jerrymu vdýchnuť život, práve 10. februára by oslavovali svoje 78. narodeniny. Našťastie sú animované a tak sú uchránené pred neľútostným procesom starnutia.

Veríme, že budú baviť aj ďalšie generácie. Pretože i keď sa ustavične mlátia, predsa sa len majú radi. A to je hlavné posolstvo.

Pozri aj: Rozpohybuje tradičnú krížikovú výšivku. Na Slovensku vzniká prvý animovaný film vyšívaný tupou ihlou

unbelievable-facts.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy