Prednedávnom sme vám predstavili rodáka z Kanady, ktorý vyrastal v Amerike – cestovateľa Gabriela Morrisa. Tvorca obsahu vedie kanál Gabriel Traveler, na ktorom ho pravidelne sleduje 613-tisíc divákov a jeho videá majú desiatky tisíc pozretí. Cestovateľ si vďaka tomu zarába dosť na to, aby blúdil po svete a minulý mesiac zavítal aj na Slovensko. Naša krajina mu učarovala – navštívil Poprad aj Košice, prešiel sa po Tatrách a zavítal aj do kúpeľného mesta Piešťany. Väčšinou zostal v šoku z pohľadu na naše nízke ceny a mimoriadne milé video pridal aj z metropoly východu. Tam sa mu páčila doslova každá ulička.
Gabriel v rozhovore prezradil, koľko minul za celý výlet. Porozprával nám, aký je zásadný rozdiel medzi Amerikou a životom na Slovensku, a chválou znova nešetril. S cestovateľom sme prebrali pohľad Američanov na „východnú Európu“, ktorú často považujú za neatraktívnu a tvorca prezradil, čo si o tomto stereotype myslí on.
S dobrodruhom sme prebrali jeho názor na slovenskú kuchyňu, na miestnych obyvateľov a zistili aj, čo ho šokovalo úplne najviac. Nakoniec prezradil, či bude našu krajinu odporúčať aj svojim priateľom. Povedal, že jednoznačne áno – a ešte oveľa viac.
Ako si sa vlastne dostal na Slovensko a podľa čoho si si vyberal, ktoré miesta alebo regióny navštíviš?
Navštívil som už 97 krajín, vrátane všetkých európskych okrem Ruska. Čiže som bol aj na Slovensku. Prvýkrát som sem zavítal už v roku 2017, hoci som vtedy strávil len pár dní v Bratislave. Druhýkrát to bolo v roku 2024 – odlietal som z Bratislavy, no tentoraz som si tam stihol dať len obed.
Túžil som sa sem vrátiť a spoznať aj samotnú krajinu. Osobne ma najviac lákalo preskúmať Vysoké Tatry. Len pár týždňov dozadu som bol na Sicílii v Taliansku a zistil, že odtiaľ letí lacný priamy let do poľských Katovíc. Rozhodol som sa teda využiť túto príležitosť – navštíviť Tatry z poľskej aj zo slovenskej strany a zároveň spoznať aj samotné Slovensko.
Koľko peňazí ťa vyšiel pobyt v našej krajine? Preplatí ti podobné výlety, akými bol ten u nás, tvorba obsahu? Alebo máš príjem aj inde?
Svoje cesty si všetky hradím vďaka YouTube a výška môjho zárobku je väčšinou otázkou príjmu z reklamy od ľudí, ktorí môj obsah sledujú.
Čo sa týka nákladov, je to rôzne – pri cestovaní to ovplyvňuje naozaj veľa faktorov. Prvým a asi najdôležitejším je, či je v krajine, ktorú navštevujem, vo všeobecnosti draho alebo lacno. Niektoré krajiny sú jednoducho lacnejšie – dáte menej za hotel, reštauráciu, dopravu a všetko ostatné.
Ak hovoríme o Slovensku a cenách, zaradil by som ho do strednej kategórie v porovnaní s inými európskymi krajinami. Nie je výnimočne lacné, ale ani také drahé ako tie najdrahšie štáty v Európe. Zistil som napríklad, že vlakové lístky sú tu veľmi dostupné, zatiaľ čo ceny hotelov sú už skôr typicky európske.
Väčšinou sa tým, koľko míňam, príliš nezaoberám. Mám dosť hrubý odhad svojich príjmov a viem, koľko si môžem dovoliť. Zvyčajne volím lacnejšie hotely, hoci nie vždy tie úplne najlacnejšie. Myslím, že v priemere míňam okolo 100 eur denne, občas možno trochu viac.
Na Slovensku som strávil 11 dní, takže odhadujem, že som tu minul približne 1 200 až 1 500 eur.
Všimol si si počas pobytu nejaký zásadný rozdiel medzi Slovenskom a Spojenými štátmi či Kanadou?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- ako by opísal Slovákov z pohľadu cudzinca
- aký má názor na negatívne stereotypy o „východnej Európe“
- čo by si prial, aby o nás vedelo viac ľudí
- kde sa mu páčilo najviac
- čo ho zaskočilo pri návšteve Piešťan a Popradu
- ako by opísal Slovensko jednou vetou
- z akého dôvodu bude návštevu Slovenska odporúčať priateľom
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku