foto: Canva

Aký sviatok si pripomíname 6. januára?

V tento deň si kresťania po celej planéte pripomínajú sviatok Zjavenia Pána - Troch kráľov. Patrí k najstarším kresťanským sviatkom, ktorý sa slávi od 3. storočia. Jedná sa o deň, kedy sa na oblohe objavila hviezda oznamujúca narodenie Božieho Syna všetkým národom. V minulosti bol tento sviatok spojený s dňom krstu Ježiša v rieke Jordán, ale od roku 1969 sa tento deň oslavuje zvlášť.

Aký pamätný deň si pripomíname 25. marca?

V tento deň si pripomíname konanie takzvanej sviečkovej manifestácie v roku 1988, keď sa na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí zišli tisícky občanov hlavného mesta, aby so sviečkami v rukách demonštrovali proti nedodržiavaniu ľudských a najmä náboženských práv, predovšetkým slobodnej voľby svojho svetonázoru, vtedajším vládnym režimom.

Aký sviatok si pripomíname 1. mája?

Sviatok práce, alebo 1. máj sa oslavuje od roku 1890. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály v roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácií chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886 za 8 - hodinový pracovný čas.

Aký sviatok si pripomíname 8. mája?

Ukončenie druhej svetovej vojny v Európe si jednotlivé štáty starého kontinentu pravidelne pripomínajú 8. mája. Deň víťazstva nad fašizmom je štátnym sviatkom aj dňom pracovného pokoja Slovenskej republiky.

Aký sviatok si pripomíname 5. júla?

Na Slovensku sa sviatok Cyrila a Metoda slávi 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára. Štátnym sviatkom si pripomíname slovanských vierozvestov Konštantína a Metoda, ktorí zostavili slovanské písmo hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty. Svätí Cyril a Metod boli tiež vyhlásení za spolupatrónov Európy. Konštantín neskôr prijal meno Cyril.

Aký sviatok si pripomíname 29. augusta?

V tento deň si obyvatelia Slovenska pripomínajú 65. výročie začiatku SNP, ktoré vypuklo 29. augusta 1944. Slovenské národné povstanie je jednou z najvýznamnejších udalostí slovenských národných dejín, medzníkom, ku ktorému sa už vyše polstoročia vracia naša spoločnosť ako k žriedlu národnej identity, demokratickosti a spolupatričnosti k rodine európskych štátov.

Aký sviatok si pripomíname 1. septembra?

Ústava Slovenskej republiky je hierarchicky najvyššie postavený právny predpis platný v Slovenskej republike. Dokument vznikol v záujme presadzovania práv príslušníkov národností a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike s vedomím zodpovednosti za budúcnosť slovenského národa a vyjadrujúc jeho vôľu.

Aký pamätný deň si pripomíname 9. septembra?

V tento deň si treba pripomenúť a uctiť obete holokaustu, ako aj zápas proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek formy útlaku a diskriminácie. Za pamätný deň v SR tento deň určili poslanci NRSR.

Aký sviatok si pripomíname 1. novembra?

Katolícka cirkev 1. novembra slávi prikázaný sviatok Všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň Spomienky na všetkých verných zosnulých, ľudovo nazývaný Dušičky. Veriaci si v tento deň počas omší pripomínajú svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.

Aký sviatok si pripomíname 26. decembra?

Druhý sviatok vianočný je zasvätený prvému kresťanskému mučeníkovi, svätému Štefanovi. Bol diakonom a kvôli svojej vernosti Ježišovmu učeniu bol v 1. storočí po Kristovi ukameňovaný. Sviatok svätého Štefana bol zavedený okolo roku 380. Svätý Štefan bol prvým kresťanom, ktorý bol zabitý za šírenie kresťanstva.

Uložiť článok

Najnovšie články