Ilustračná foto: Unsplash

Podľa odborníkov by sme sa mali pripraviť aj na hrozivý scenár.

Vari netreba pripomínať, že vulkanická aktivita môže byť mimoriadne nebezpečná. Podľa vedcov ale pod povrchom Zeme takpovediac buble niečo, čo môže navždy zmeniť našu planétu.

Zvláštne útvary v hlbinách

Ako píše Mail Online, austrálski vedci v hĺbke takmer 2 000 kilometrov pod povrchom Zeme našli niečo, čo by mohlo pomôcť vysvetliť masívne sopečné erupcie. Ide o trojdimenzionálne útvary, ktoré sa tiahnu naprieč kontinentmi a sú vskutku masívne. Odborníci ich pomenovali BLOBS (Big LOwer-mantle Basal Structures).

Nachádzajú sa v extrémnej hĺbke a sú východiskovým bodom pre miesta, odkiaľ sa horúca roztavená hornina začína tlačiť k zemskému povrchu. Autori štúdie publikovanej prostredníctvom Communications Earth & Environment varujú, že obrovské erupcie veľkého rozsahu môžu mať závažné dôsledky, napríklad náhlu zmenu klímy a masové vymieranie. Môžu tiež zintenzívniť globálne otepľovanie.

Ilustračná foto: Pexels

Obrovské vulkány tiež spustili udalosti, ktoré viedli k najväčšiemu hromadnému vymieraniu na Zemi pred 252 miliónmi rokov. Útvary BLOBS, ktoré odborníci zmieňujú, zrejme tiež existujú už stovky miliónov rokov.

Intenzívna sopečná aktivita

Zem sa skladá z troch vrstiev, a to z kôry, plášťa a jadra, ktoré bolo nedávno rozdelené na vnútorné a vonkajšie. Podľa tímu sa útvary nachádzajú na spodku zemského plášťa. Plášť, najhrubšia vrstva planéty, je prevažne tvorená pevnou horninou, no tieto útvary sú podľa odborníkov iné. Sú ťažšie a horúcejšie.

Ilustračná foto: Pexels

V rámci štúdie bol použitý počítačový model, ktorý vytvoril simuláciu pohybu materiálu v zemskom plášti poháňaného teplom, a to počas jednej miliardy rokov. Výsledky ukázali, že k intenzívnej sopečnej aktivite dochádzalo v minulosti práve na miestach, kde sa nachádzajú spomínané útvary.

Aktivita je intenzívnejšia, ako si vedci mysleli

K pohybom pod zemským povrchom dochádza v pomalom tempe, zvyčajne do jedného centimetra za rok. Významné sú teda najmä z dlhodobého hľadiska. Útvary sa pohybujú za rok asi takým tempom, akým ľudské vlasy narastú v priebehu mesiaca.

Ilustračná foto: Pexels

Aj keď existujú už milióny rokov, nie je jasné, čo vlastne ich pohyb spôsobuje. Záver je ale podľa odborníkov jasný – pod zemským povrchom je aktivita vyššia, ako sme si mysleli. V budúcnosti plánujú preskúmať chemické zloženie útvarov, aby im lepšie porozumeli.

Uložiť článok

Najnovšie články