Spotrebiteľské ceny pohonných látok pokračovali v poklese aj počas 18. týždňa. Priemerné ceny benzínov na Slovensku boli najnižšie od septembra 2024. Za liter obyčajnej nafty platili motoristi po dlhom čase menej ako 1,40 eura, jej cena dosiahla najnižšiu hodnotu za 28 mesiacov, informoval v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Cena 95-oktánového benzínu klesla o 0,3 centa na 1,479 eura za liter (l), 98-oktánový benzín zlacnel o rovnakú sumu na 1,688 eura/l a cena motorovej nafty sa v 18. týždni znížila o 1,2 centa na 1,398 eura/l. Ceny medzitýždňovo klesali aj pri plynoch určených na pohon motorových vozidiel.
BioLNG výrazne zlacnel, vodík a elektrina bez zmeny
Skvapalnený zemný plyn (LNG) zlacnel o jeden cent na 1,652 eura za kilogram. Skvapalnený ropný plyn (LPG) mierne zlacnel na 0,724 eura za liter. Stlačený zemný plynu (CNG) sa predával za nezmenených 1,662 eura za kilogram.
Výrazne sa počas 18. týždňa zmenila cena ekologického plynu bioLNG, ktorý sa predával za 1,848 eura za kilogram, oproti predchádzajúcemu týždňu zlacnel o 26 centov. Cena vodíka ostala nezmenených 21,60 eura za kilogram a cena elektrickej energie slúžiacej na nabíjanie elektromobilov sa držala na úrovni 0,41 eura za 1 kWh (striedavý prúd).
Aktuálne ceny pohonných látok boli naďalej výrazne nižšie ako pred rokom. Najobľúbenejší 95-oktáový benzín sa predával lacnejšie o takmer 11 %, bežná motorová nafta mala cenu nižšiu o vyše 9 %. Priemerné jednotkové ceny plynov v medziročnom porovnaní boli vyššie, a to LNG o 8 %, pri CNG a LPG o necelé 4 %. Lacnejšie ako vlani, o 25 %, sa predával ekologický bioLNG.
Pokles cien ropy ovplyvňuje vývoj na trhu
Pokles cien pohonných látok pokračoval aj v 18. týždni, keď benzíny, nafta aj plyny využívané v doprave zlacneli o niekoľko desatín centa až o niekoľko centov. Cena ropy, ktorá má zásadný vplyv na ceny pohonných látok, v rovnakom týždni výrazne klesla, no veľkoobchodné ceny pohonných látok v Rotterdame zatiaľ napriek poklesu cien ropy stagnujú. Ďalšie zníženie cien pohonných látok je preto možné, no výrazný pokles sa zatiaľ očakávať nedá, uviedol v piatok analytik XTB Marek Nemky.
„Ceny ropy v danom týždni výrazne klesli – až o 8,34 %, pričom cena ropy Brent sa dostala na 61,29 dolára (54,25 eura) za barel (159 litrov), čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca 2023. V aktuálnom týždni však sledujeme mierne zotavenie, keď cena vzrástla o 2,59 % a aktuálne sa pohybuje na úrovni 62,88 dolára za barel,“ priblížil Nemky.
Nadchádzajúce rokovania môžu ovplyvniť trh
Nárast cien je podľa analytika spôsobený najmä znížením napätia v oblasti medzinárodného obchodu, k čomu prispela dohoda medzi Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom. Predovšetkým trh ovplyvňujú očakávania z nadchádzajúceho stretnutia Spojených štátov a Číny, ktoré sa má uskutočniť vo Švajčiarsku.
„Pôjde o prvé rokovania zamerané na deeskaláciu obchodných napätí a možné zníženie ciel. Keďže ide o dve najväčšie svetové ekonomiky a zároveň najväčších spotrebiteľov ropy, prípadné zníženie ciel by mohlo posilniť očakávania rastu globálneho dopytu po rope,“ upozornil Nemky.
Niektoré ropné spoločnosti už pri súčasných cenách oznamujú pozastavenie prevádzky niektorých ťažobných plošín. To naznačuje, že za aktuálne ceny sa ťažba niektorým producentom neoplatí, čo by mohlo obmedziť ďalšiu ponuku ropy na trhu. Na druhej strane, prípadná jadrová dohoda medzi Spojenými štátmi a Iránom by mohla naopak prispieť k poklesu cien ropy. Irán je totiž v súčasnosti pod sankciami, ktoré obmedzujú jeho export ropy, a ich zrušenie by zvýšilo ponuku na trhu.
Nahlásiť chybu v článku