Na papalášske haciendy postavené za peniaze z eurofondov si posvieti Európska komisia, Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF) aj Európska prokuratúra. Listom na tieto inštitúcie sa obracajú poslanci Progresívneho Slovenska (PS).
„Tieto peniaze mali slúžiť ľuďom na Slovensku a podpore cestovného ruchu, namiesto toho slúžia súkromnému luxusu a papalášizmu oligarchov spätým s touto vládou,“ kritizoval predseda PS Michal Šimečka. Haciendy v Malante v Nitrianskom kraji, v Sebechleboch, v Limbachu či vo Veľkom Slavkove sú podľa progresívcov nehnuteľnosťami, ktoré môžu byť súčasťou rozsiahleho podvodu s eurofondmi.
Luxusné penzióny sú obohnané plotmi a pre verejnosť neprístupné
Oficiálne sú to penzióny, ubytovať sa v nich je však problém, sú obohnané plotmi a nefigurujú ani na bežných stránkach, ktoré ponúkajú ubytovanie.
„Malanta, Sebechleby a ďalšie podozrivé haciendy. Sebe chleby, ľuďom omrvinky, to presne charakterizuje Ficov zlepenec. Za milióny z eurofondov mali podporiť poctivých miestnych podnikateľov, zabezpečiť trvalé pracovné miesta, pritiahnuť k nám udržateľný cestovný ruch. Miestni ľudia ani celé Slovensko z nich ale nemajú nič. Je to očividné zneužívanie európskych zdrojov, ktoré v PS nenecháme len tak,” zdôraznil Šimečka s tým, že PS proti takémuto okrádaniu využije národnú aj európsku úroveň.
„V týchto chvíľach odchádza list s podpismi všetkých poslancov za Progresívne Slovensko na Európsku komisiu, a tiež na príslušné riaditeľstvá Európskej komisie, ktoré sa tomuto venujú, na Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF), na Európsku prokuratúru. Tiež budeme žiadať Európsky parlament, aby v príslušných výboroch, v ktorých sa riešia tieto záležitosti, bolo špeciálne vypočúvanie ohľadom týchto projektov,“ informovala europoslankyňa za PS Lucia Yar.
Európska komisia čoskoro preverí situáciu na Slovensku
Koncom mája príde na Slovensko zisťovacia komisia z európskeho výboru na kontrolu rozpočtu. Pôvodne mala byť kontrola zameraná na využívanie finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti. „Som presvedčený, že diapazón tém sa s ohľadom na súčasnú situáciu rozšíri,“ podotkol europoslanec Michal Wiezik.
Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že haciendy postavené z eurofondov sú pre verejnosť uzavreté, a preto je pri tak závažnom porušení pravidiel na mieste vyžiadať si dokumenty, ktoré by dokázali, že tieto zariadenia slúžili naozaj na účel, na ktorý získali podporu. Zdôraznil, že tieto podvody musia prestať, peniaze sa musia vrátiť a využiť v prospech všetkých.
Možné podvody môžu ohroziť čerpanie eurofondov
Poslanec Národnej rady za PS Hargaš priblížil, že do haciendy v Sebechleboch sa dá dostať veľmi problematicky, len cez družstvo majiteľa, ktorý má veľmi blízko k známemu oligarchovi s prepojením na Smer-SD Norbertovi Bödörovi. „Družstvo bolo cez víkend zatvorené, takže sme museli ísť po nejakej poľnej cestičke,“ poukázal Hargaš s tým, že cez predĺžený víkend bola celá hacienda prázdna. Namiesto ponúkania voľných kapacít sa však prevádzkar schoval a spoza plota si fotil ŠPZ-ku jeho auta, čo podľa neho svedčí o tom, že na haciende nie je všetko „s kostolným poriadkom“.
Ak sa potvrdí, že ide o podvody, môže to podľa poslanca viesť k rozsiahlym korekciám, prípadne až k zastaveniu eurofondov pre Slovensko. Preto PS zvoláva poslanecký prieskum na Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Na jeho zvolanie však treba aj hlasy koaličných poslancov. „Budeme sledovať, či si niektorí z nich trúfnu zahlasovať proti. Zároveň si na európsky výbor predvoláme aj šéfa PPA, ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča, a podáme aj všetky možné infožiadosti,” uviedol Hargaš.
Opozícia žiada mimoriadne rokovanie a dôkladné preverenie
Strana Sloboda a Solidarita dnes informovala o tom, že opoziční poslanci na čele s poslancom SaS Alojzom Hlinom zvolávajú mimoriadne rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Cieľom je schváliť poslanecký prieskum na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) v súvislosti s podozreniami zo zneužívania eurofondov na výstavbu luxusných súkromných zariadení.
„Je absolútne neprijateľné, že z peňazí daňových poplatníkov – slovenských aj európskych – vyrastajú haciendy pre vplyvných ľudí s väzbami na vládnych politikov. Šéf PPA sa pred verejnosťou skrýva, premiér mlčí, a občania oprávnene cítia hnev. Takto sa to ďalej tolerovať nedá,“ uviedol Hlina. Poslanecký prieskum má preveriť fungovanie PPA, spôsob kontroly plnenia podmienok eurofondových projektov a transparentnosť rozhodovacích procesov.
Podľa Hlinu je najvyšší čas konať a pýtať sa aj politicky. „Na výbore sa ukáže, kto chce kryť rozkrádanie eurofondových zdrojov a kto má skutočný záujem situáciu vyšetriť. Nech sa každý poslanec jasne postaví buď na stranu občanov, alebo na stranu eurofondových barónov,“ dodal poslanec.
Nahlásiť chybu v článku