Foto: John Haslam from Dornoch, Scotland [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Všimli ste si niekedy tvár záchranárskej figuríny? Tá vznikla podľa ženy z 19. storočia so smutným osudom.

Videli a snáď aj vyskúšali si ju mnohí. Figurína, ktorá má pomôcť naučiť sa prvú pomoc je povinnou výbavou na všetkých kurzoch prvej pomoci, nachádza sa na školách či v zdravotníckych zariadeniach. Avšak, tušili ste, že tvár figuríny je vytvorená podľa reálnej ženy z 19. storočia? Informuje portál Science Alert a Bored Panda.

Aby sme sa dostali na začiatok, musíme sa presunúť do už spomínaného 19. storočia, konkrétne do roku 1885. Vtedy z parížskej rieky Seiny vylovili telo mladej ženy. Mohla mať maximálne 20 rokov, niekto jej tipoval aj 16 rokov. Na tele neboli známky násilia a tak bola stanovená príčina smrti samovražda utopením.

Telo bolo prevezené do márnice, kde bolo vystavené spolu s ďalšími mŕtvolami na identifikáciu. Nikto ju nespoznal. Mnohých ľudí však upútala jej pokojná tvár, jej krása aj jemný a milý úsmev. Patológ bol tak fascinovaný výzorom tejto mladej ženy, že sa rozhodol urobiť jej posmrtnú masku zo sadry.

L’inconnue de la Seine (masque mortuaire

Veľmi rýchlo sa strhla vlna záujmu o mladú utopenú ženu, ktorá dostala pomenovanie L’Inconnue de la Seine – Neznáma zo Seiny. Vzniklo mnoho odliatkov jej tváre, boli dokonca predávané ako suveníry. Jej podoba sa stala symbolom morbídnosti Paríža. Kvôli jemnému úsmevu ju slávny spisovateľ Albert Camus nazval ako „utopenú Monu Lízu“. Neznáma zo Seiny sa stala módnou ikonou a inšpirovala viacero umeleckých či dokonca literárnych diel.

Foto: Till Krech from Berlin, Germany [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
O 50 rokov neskôr sa takmer stala tragédia. Dvojročný syn nórskeho výrobcu hračiek Asmunda Laerdala sa takmer utopil. Otec ho z vody zachránil a stláčaním hrudníka mu vytlačil vodu z pľúc. Malý Tore prežil.

Lekári potom hľadali niekoho, kto by pre nich vytvoril figurínu, na ktorej by mohli testovať spôsob resuscitácie, ktorý použil aj Laerdal na svojho syna. Laerdal sa spojil s rakúskym lekárom Petrom Safarom a pomocou plastu vytvorili figurínu, ktorá sa v malých obmenách používa dodnes.

Foto: John Haslam from Dornoch, Scotland [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Keď bolo potrebné dať figuríne tvár, Laerdal si spomenul na príbeh utopeného dievčaťa v Seine. Uvažovalo sa aj nad tvárou muža, no keďže mnohí zdravotníci boli vtedy muži, tvorcovia sa obávali, že by sa zdravotníci mohli cítiť nepríjemne pri dýchaní z úst do úst, preto sa rozhodli pre tvár ženy.

Figurína dostala pomenovanie Resusci Anne – záchrana Anny. Anna bola bábika, ktorú Laerdal ešte pred vytvorením figuríny predával.

Foto: Phil Parker from Leamington Spa, UK [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Od momentu, kedy sa figurína dostala do výbavy záchranárov až doteraz, je odhadované, že zachránila stovky miliónov životov. Zdravotníci sa na tejto figuríne naučili ako zachrániť život pacienta a mohli to skúšať dovtedy, kým svoju techniku nedotiahli do dokonalosti.

Je iróniou osudu, že neznáma žena, ktorá sa utopila vo vode teraz prenesene zachraňuje milióny životov práve pred utopením. A ešte jedna zaujímavosť na záver: Podľa štatistík je práve tvár tejto ženy kvôli kurzom prvej pomoci najviac bozkávanou tvárou na svete.

Uložiť článok

Najnovšie články