Reprofoto: Diego Delso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons, Unsplash

Len šesť hodín cesty od našich hraníc stojí dedinka, kde sa cena bývania nezmenila už 500 rokov.

Priamo v srdci stredovekého mesta sa týčia domčeky obrastené brečtanom a pokryté nezameniteľnou okrovou štukovou omietkou. Vitajte vo Fuggerei, najstaršom komplexe sociálneho bývania na svete. Obyvatelia ročne platia za nájom 88 centov a tri modlitby denne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tri modlitby denne

Predstavte si, že za bývanie v podnájme neplatíte mesačne niekoľko stoviek eur. Že sa to dá, dokazuje už vyše 500 rokov stará usadlosť Fuggerei, ktorá sa nachádza priamo v meste Augsburg.

Foto: Astrid Foerster, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ročný poplatok 88 centov však nie je to jediné, čo sa od jej vzniku nezmenilo. Nájom dopĺňajú aj tri modlitby denne za zakladateľa Jakoba Fuggera – Ave Maria, Otčenáš a vyznanie viery. Je na svedomí každého zo 150 obyvateľov, či tak skutočne aj urobia.

Prísne stanovené podmienky

Na „platby“ nadväzuje aj spôsob, akým sú budúci nájomníci vyberaní. Tri podmienky prijatia, podobne ako splácanie nájmu, sa nezmenili od založenia Fuggerei.

Prvým pravidlom je, že uchádzač musí byť katolíckého vyznania. Ďalšie pravidlo hovorí o tom, že musí byť občanom Augsburgu. Neznamená to však, že sa tu musel narodiť, stačí dokázať, že je niekoľko rokov jeho obyvateľom. Poslednou podmienkou je preukázanie, že osoba sa nachádza vo finančnej núdzi, avšak nesmie mať dlhy.

Dodnes zostáva v platnosti aj zákaz vychádzania po 22:00. Pôvodne bolo toto pravidlo zavedené na ochranu obyvateľov pred agresormi potulujúcimi sa ulicami Augsburgu. Tí, ktorí sa so svojím príchodom domov omeškajú, musia zaplatiť pokutu do výšky až jedného eura.

Foto: Wolfgang B. Kleiner / context medien und verlag Augsburg, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Lá(s)kavý život

Aktuálne má Fuggerei približne 150 obyvateľov, ktorí žijú v 142 bytoch. Každý z nich má asi 60 metrov štvorcových. Ročne pribudne 30 až 40 uchádzačov o bývanie, a kým sa dostanú na rad, môže to trvať aj tri roky. V súčasnosti je na čakacej listine viac ako 80 ľudí.

Atmosféru dedinky odráža aj jej dizajn. Každý zo 67 oranžovohnedých domčekov má samostatný vchod. Aby si nikto nepomýlil dom, v ktorom býva, každý z nich má špecificky tvarovaný zvonček. Komunita sa stretáva v spoločných priestoroch barokovej kaplnky, v záhradách alebo v jedálni, kde sú bezplatne podávané raňajky.

Najstarší obyvateľ Fuggerei má 93 rokov a najmladší prírastok sedem mesiacov. Každý z nich môže zostať tak dlho, ako chce. A len málokto odíde skôr, než potrebuje nepretržitú starostlivosť.

Miesto prístupné aj pre turistov

Foto:Gerd Eichmann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Sídlo sa postupne mení a rozrastá, za posledné roky pribudol obchod so suvenírmi alebo múzeum. Jeho príbeh je pútavý pre davy turistov, ktorých sem ročne príde okolo 200-tisíc. Fuggerei môžu spoznať za niekoľkonásobok ročného nájmu, a to za štyri eurá. Na noc sa však priestory zatvárajú nielen pre miestnych, ale aj pre návštevníkov.

Uložiť článok

Najnovšie články