Foto: Profimedia/SITA

Na Slovensku dnes bolo veľké množstvo zahraničných novinárov.

Premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) vyjadrilo solidaritu viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a zároveň významných medzinárodných organizácií. Ďalšie reakcie neustále pribúdajú. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Rezort slovenskej diplomacie prijal doposiaľ množstvo osobných, telefonických aj písomných prejavov úprimnej solidarity slovenskému premiérovi zo 77 krajín sveta. Išlo o prezidentov, predsedov vlád, ministrov, poslancov a politických predstaviteľov, členov diplomatického zboru, zastupiteľských úradov, vysokých predstaviteľov, generálnych tajomníkov, komisárov či prezidentov medzinárodných organizácií.

Prejavy spolupatričnosti

„Ďakujem za prejavenú ľudskosť a predovšetkým podporu predsedovi vlády Robertovi Ficovi a zároveň celému Slovensku. Mimoriadne si vážim, že zástupcovia naprieč všetkými kontinentmi sveta odsúdili tento zákerný čin. Takýto útok na slovenskú demokraciu je potenciálnym ohrozením pre všetky demokracie sveta,“ zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár.

Foto: Profimedia

Minister vyzdvihol aj vyjadrenia najvyšších zástupcov Organizácie Spojených národov a Rady Európy, Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj spolu s viacerými ďalšími inštitúciami.

K atentátu sa však nevyjadrujú len lídri, ale sledujú ho aj takmer všetky svetové médiá. Na Slovensku je dnes veľké množstvo zahraničných novinár z prestížnych svetových denníkov a informujú o aktuálnom stave. Slovensko taktiež zaplnilo titulky takmer všetkých svetových médií.

Britský denník Independent napríklad cituje slová Petra Pellegriniho, že premiér ušiel smrti len o vlások. Americká CNN zas analyzuje situáciu a hovorí o rizikách pre politikov v polarizovanej Európe. Atentát majú na svojich titulkách napríklad aj The Guardian či BBC.

Uložiť článok

Najnovšie články