Foto: TASR - Barbora Vizváryová

Český premiér tiež v pondelok nezvykle kriticky komentoval slová predsedu vlády SR o Ukrajine.

V Prahe sa začal samit predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Ako informoval český iDnes, slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána ľudia v českej metropole neprivítali s nadšením. Čakali ich s transparentmi a pokrikmi, označili ich za putinovské podržtašky. 

Český premiér Petr Fiala v utorok dopoludnia privítal v Lichtenštajnskom paláci pri Vltave predsedu slovenskej vlády Roberta Fica, a tiež premiérov Poľska a Maďarska – Donalda Tuska a Viktora Orbána. Podľa pondelkových vyjadrení Fialu a Tuska samit ukáže, či má V4 ešte zmysel, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Privítal ich dav demonštrantov

Fica a Orbána pri príchode vypískala skupina niekoľkých desiatok protestujúcich. Keď slovenský premiér vystupoval z limuzíny, skandovali „Fico do basy“. K Lichtenštajnskému palácu si priniesli aj vlajky EÚ, Ukrajiny a rôzne transparenty.

Na najväčšom z nich bol nápis „Fico, choď domov, do Ruska“, na inom sa objavilo heslo „Fico + Orbán, zbabelé putinovské podržtašky“. Iný z transparentov sa pýtal: „Fico, čo robíte v tej putinovej r**i?“. Premiér k davu pristúpil trochu bližšie a zamával im.

Lídri budú podľa českého úradu vlády rokovať najmä o energetickej bezpečnosti, strategickej agende EÚ, o predchádzaní nelegálnej migrácii či ďalšej podpore Medzinárodného vyšehradského fondu.

Fiala nešetril kritikou

To, či sa budú vedieť zhodnúť na konkrétnych projektoch, podľa Fialu ukáže, či má formát V4 ešte zmysel, alebo ide o prežitok. Dodal, že ho príliš neteší stretávať sa s kolegami, s ktorými v kľúčových veciach nesúhlasí, ale napriek tomu považuje spoločný dialóg za dôležitý.

Foto: SITA-Milan Illík

Český premiér tiež v pondelok nezvykle kriticky komentoval slová predsedu vlády SR o Ukrajine. Zdôraznil, že jeho výroky, ktoré zverejnil na druhé výročie ruskej invázie na Ukrajinu, sa nepochybne premietnu aj do utorkového rokovania. Dodal, že on má úplne opačné názory než Fico, a je podľa neho jasné, kto je v tejto vojne obeť a kto agresor.

Premiéri krajín V4 sa naposledy stretli minulý rok v júni v Bratislave. Potom prevzalo predsedníctvo vo V4 Česko. Napriek tomu, že odvtedy sa na tejto platforme uskutočnilo viacero stretnutí politikov vrátane prezidentského samitu, predsedovia vlád sa v utorok stretli pod hlavičkou českého predsedníctva po prvýkrát.

Fiala chcel podľa svojich slov počkať na ustanovenie vlád v SR a Poľsku a prekážalo mu tiež Orbánovo blokovanie kľúčových rozhodnutí v EÚ. Na stretnutie nastal podľa neho správny čas teraz, keďže obe prekážky pominuli.

Dôležité stretnutie V4

Premiéri krajín sa na summite zhodli, že ruská agresia proti Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva a Ukrajina potrebuje pomoc, do ktorej sa majú naďalej zapájať všetky štyri krajiny. Rozdiel je len vo forme pomoci. Po rokovaní to povedal český premiér Petr Fiala. Diskusia podľa neho nebola ľahká.

Predseda slovenskej vlády Robert Fico vyhlásil, že „to bolo jedno z najpodstatnejších stretnutí pre budúcnosť V4“.

„Keď zrátate počet obyvateľov, ktoré reprezentujeme, tak sme niekde na úrovni 60 miliónov. Áno, máme na niektoré veci rozdielne názory. Neverím vo vojenské riešenie vojny na Ukrajine, verím v mierové riešenie. Ale o niekoľko rokov táto vojna skončí. Možno tu my ani nebudeme, ale formát V4 bude veľmi dôležitý,“ povedal Fico a pristavil sa tiež pri otázke rozšírenia Európskej únie. „Rozšírenie na 30 alebo 35 krajín bude mať dopad na rozpočet EÚ. Bude menej peňazí,“ poznamenal Fico.

„Prejavila sa skúsenosť a schopnosť lídrov vidieť do budúcnosti. Vojna raz skončí a skončia aj rozdielne názory. V4 môže byť v nasledujúcom období mimoriadne dôležitým regionálnym formátom,“ zakončil Fico.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa na úvod pochválil tým, že v jeho podaní je to 52. samit, na ktorom sa zúčastnil. „Svet okolo nás sa mení. V čase, keď vznikla V4, v tom čase V3, sme sa chceli usadiť v západných štruktúrach,“ povedal Orbán a poznamenal, že krajiny V4 majú niektoré rozdiely, ktoré sa týkajú hlavne rusko-ukrajinskej vojny.

„Ale aj tam máme niektoré spoločné postoje. Za Maďarsko môžem povedať, že nechceme mať spoločnú hranicu s Ruskom. Preto Ukrajine chceme pomáhať a budeme jej pomáhať. Neposielame zbrane na Ukrajinu. Poskytneme však všetku humanitárnu pomoc, výcvik lekárov pôsobiacich vo vojne, pomáhame utečencom či pri opravách energetickej infraštruktúry Ukrajiny,“ podotkol Orbán.

Uložiť článok

Najnovšie články