Slovenské domácnosti a firmy sa môžu tešiť na lacnejšiu elektrinu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa rozhodol zasiahnuť proti špekuláciám obchodníkov na trhu s elektrinou. Prinúti ich platiť za každú chybu v ich odhadoch spotreby alebo výroby.
Ako uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík, praktickým výsledkom pre slovenských odberateľov bude zníženie platieb za odchýlku, ktorá je priamo súčasťou koncovej ceny elektriny.
Úprava výpočtu zúčtovacej ceny odchýlky
„Tieto zmeny sa preto vo finále pozitívne prejavia aj v cenách elektriny pre naše domácnosti i priemysel,“ dodal Holjenčík. ÚRSO už z vlastnej iniciatívy začal konania týkajúce sa zmien prevádzkových poriadkov Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) a OKTE.
Cieľom týchto zmien je upraviť spôsob výpočtu zúčtovacej ceny odchýlky subjektov zúčtovania. Dôvodom je potreba minimalizovať negatívne dôsledky po zapojení SEPS do európskych platforiem PICASSO a MARI koncom roka 2024.
Špekulatívne správanie spôsobuje systémové odchýlky
„Vďaka zásahu úradu sa znížia platby za odchýlku, a tieto zmeny sa vo finále pozitívne prejavia v cenách elektriny pre slovenské domácnosti a priemysel,“ zdôraznil šéf regulačného úradu. Úrad podľa Holjenčíka od spustenia spomínaných platforiem pozorne monitoruje vývoj cien odchýlky a zaznamenal viacero negatívnych vplyvov.
Najvážnejším problémom je nárast systémovej odchýlky do kladného smeru spôsobený špekulatívnym správaním subjektov.„Odchýlka vzniká, keď subjekt dodá do sústavy, alebo z nej odoberie, iné množstvo elektriny, než pôvodne zmluvne nahlásil. Sústava to musí okamžite kompenzovať, a to niečo stojí. Nové pravidlá úradu zabezpečia, že subjekty budú povinné uhradiť platby za každú spôsobenú odchýlku, bez ohľadu na jej smer,“ konštatoval Holjenčík.
ÚRSO predpokladá účinnosť novozavedených opatrení od 1. augusta 2025. Vďaka nim sa zníži platba za odchýlku, bude nižšia koncova cena elektriny pre domácnosti aj priemysel. Všetko to by malo mať podľa regulačného úradu pozitívny dopad na štátny rozpočet.
Nahlásiť chybu v článku