Foto: Profimedia / Imre Solt, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Megalomanský projekt zatiaľ nenaplnil potenciál.

V minulosti sa už predávali súkromné ostrovy, na ktorých by mal bohatý majiteľ pokoj a všetko len podľa vlastného vkusu. Teraz sa táto možnosť otvára v Dubaji, pričom v hre sú neobmedzené možnosti luxusu a možností. Zároveň ide o projekt, ktorý ani zďaleka nevyšiel podľa pôvodných predstáv, píše Unilad.

Dubaj je miesto neobmedzených možností a pri väčšine záležitostí platí, čím viac peňazí máte, tým viac si ho užijete. Za ostatné roky sa však možnosti posunuli o niekoľko levelov vyššie a v hlavách developerov vznikol svojský nápad: postaviť umelé súkromné ostrovy.

Foto: Profimedia

Plán sa začal realizovať ešte v roku 2003 a znel veľkolepo. Najprv museli navoziť materiál na vytvorenie približne 300 umelých ostrovov s rozlohou od 25-tisíc metrov štvorcových až 83-tisíc metrov štvorcových. Neskôr bolo v pláne vystavať luxusné rezorty, hotely, heliport pre komunitné ostrovy, no zároveň začať s výstavbou luxusných domov pre súkromných boháčov.

Kríza tomu nepomohla

Projekt s názvom „The World“ (z vtáčej perspektívy pripomínajú ostrovy rozloženie kontinentov) sa však nikdy nedočkal očakávanej slávy a úspechu. Aj keď sa takmer 60 % ostrovov predalo pomerne rýchlo, nastali nečakané komplikácie. Ekonomická kríza, spojená s technickými nedostatkami ohľadom statiky, spôsobila pozastavenie projektu, aj prudký pokles hodnoty.

Foto: Imre Solt, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

V medzičase sa dokončil len jeden verejný ostrov, ktorý využívajú turisti či firmy na rôzne podujatia. Jeden z ostrovov dostal od šejka aj Michael Schumacher, pričom predstavu o súkromnom ostrove si boli pozrieť aj mená ako Richard Branson či zosnulý Karl Lagerfeld.

V súčasnosti sa však veci pohli vpred. V roku 2021 sa otvoril na jednej časti ostrovov luxusný rezort, pričom ďalšou fázou je tzv. Srdce Európy. Tam sa pripravujú ostrovy s plávajúcimi vilami a hotelmi, či obrovské súkromné sídla, pričom dokončené by to malo byť v roku 2026. Dovtedy si väčšina milionárov musí na svoj zakúpený ostrov počkať.

Uložiť článok

Najnovšie články