Ilustračná foto: TASR/AP

Čína plánuje v reakcii na Pelosiovej návštevu Taiwanu spustiť vojenské operácie.

Medzi Taiwanom a Čínou to v poslednej dobe naozaj vrie a najľudnatejšia krajina sveta sa otvorene hlási k tomu, že chce mať taiwanský ostrov vo svojej moci. Najnovšie provokuje ťažkou technikou priamo na hraniciach.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nexta zverejnila na Twitteri video, ktoré toto tvrdenie dokazuje. Video pochádza z pláže v provincii Fu-ťien, vidíme na ňom presúvajúcu sa ťažkú vojenskú techniku a prekvapené pohľady ľudí, ktorí nechápu, čo sa deje.

USA prilialo olej do ohňa

Taiwanská armáda v utorok vyhlásila, že je „odhodlaná, schopná a presvedčená“, že dokáže zaistiť bezpečnosť a ochranu Taiwanu pred narastajúcimi hrozbami zo strany Číny. Ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že má v zálohe rozličné plány na prípadnú núdzovú situáciu a ako odpoveď na „nepriateľské hrozby“ vyšle aj svoje jednotky.

Po ruskej invázii na Ukrajinu tak podľa denníka Pravda vzrástli obavy, že sa na niečo podobné chystá aj Čína. Taiwan je totiž od občianskej vojny v roku 1949 samostatná krajina s vlastnou vládou, no Čína ju stále považuje za svoju súčasť a snaží sa ho diplomaticky izolovať.

Podľa Pekingu by s Taiwanom nemali rokovať ani ostatné krajiny, pretože to podľa neho môže vzbudzovať dojem, že uznávajú samostatnosť ostrova. Toto však ignoruje na najmä USA. Tie majú s Taiwanom síce neoficiálne styky, ale dodávajú im zbrane.

Nancy Pelosiová na navšteve Taiwanu. Foto: TASR/AP

Olej do ohňa prilial aj najnovší, mimoriadne odvážny krok Spojených štátov. Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová totiž pricestovala v utorok na Taiwan aj napriek vyhrážkam Číny pred „vážnymi dôsledkami“ takejto návštevy. Šéfka dolnej komory amerického Kongresu sa tak stala najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za 25 rokov.

Tvrdá reakcia

Peking vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Pelosiovej cestu preto vníma ako provokáciu, za ktorú USA „zaplatia“. Washington sa snažil Peking uistiť, že politika Spojených štátov voči Taiwanu sa nijako nemení.

„Spojené štáty… neustále prekrúcajú, zahmlievajú a vypúšťajú princíp ‚jednej Číny‘,“ uviedol čínsky rezort diplomacie po tom, ako Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej. „Tieto kroky sú mimoriadne nebezpečné, ako hra s ohňom. Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, pri ňom zahynú,“ dodalo ministerstvo.

Čínsky rezort obrany v reakcii na návštevu uviedol, že spustí „cielené vojenské akcie“. „Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (ČĽOA) je v stave najvyššej pohotovosti a spustí sériu cielených vojenských operácií, aby bránila národnú suverenitu i územnú celistvosť (Číny) a zmarila vonkajšie zasahovanie a separatistické pokusy o ‚nezávislosť Taiwanu‘,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva obrany.

Uložiť článok

Najnovšie články