Stíhačka čínskej armády vykonáva tankovací manéver vo vzduchu a taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Foto: TASR/AP

Podobne sa zachovalo aj Rusko pred konfliktom s Ukrajinou.

Čína v sobotu vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky bojových lietadiel. Ako uviedla taiwanská vláda, Peking tak učinil v rámci odvety za stretnutie medzi prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen a predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čínska armáda oznámila, že v okolí ostrova sa uskutoční trojdňové cvičenie bojovej pripravenosti. V sobotu neďaleko Taiwanu zaznamenali dovedna osem vojnových lodí a 42 lietadiel.

Čína chce ostrov pre seba

Čína v ostatných rokoch zvýšila diplomatický a vojenský tlak na taiwanskú vládu. Požaduje, aby bol ostrov považovaný za súčasť čínskeho územia. Drvivá väčšina Taiwancov odmieta vyhliadky na politickú úniu s Čínou podľa rámca „jedna krajina, dva systémy“, ktorý sa používa pre Hongkong.

Prezidentka ostrova Cchaj Jing-wen a predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevin McCarthy. Foto: TASR/AP

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen  povedala, že Taiwan čelí pretrvávajúcemu autoritárskemu expanzionizmu Pekingu. Miestne ministerstvo obrany uviedlo, že v sobotu sa do manévrov v blízkosti ostrova zapojilo osem čínskych vojnových lodí a 42 bojových lietadiel.

Identifikačnú zónu protivzdušnej obrany (ADIZ) na Taiwane narušilo 29 lietadiel, čo je podľa údajov AFP najvyšší počet za jediný deň v tomto roku. ADIZ je rozsiahlejšia oblasť ako teritoriálny vzdušný priestor Taiwanu a zaberá aj časť čínskej pevniny.

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou. Paradoxom je, že aj samotný Taiwan si dlhodobo nárokuje celé čínske územie.

Uložiť článok

Najnovšie články