Foto: ChevroletomSvetom, interez.sk

Je ich len pár, ale predsa ich máme aj na Slovensku.

Okúpať sa uprostred prírody a celkom zadarmo? Počas leta to nie je na Slovensku žiadny problém. Už počas minulých rokov sme vám priniesli zoznam vybraných lokalít na západnom, strednom aj východnom Slovensku. Počas zimných mesiacov však štiavnické tajchy či zatopené štrkoviská navštevujú len „ľadové medvede“. Kúpanie uprostred snehom posiatej krajiny je skôr idylka termálnych prameňov na Islande či v Kanade. Niekoľko takýchto miest však predsa máme aj na Slovensku. 

Kalameny

Kalameny sú azda najznámejšou lokalitou našej krajiny, kde sa možno celkom zadarmo okúpať v termálnej vode uprostred prírody. Prírodné wellness centrum leží za dedinkou Kalameny, v okrese Ružomberok a z dediny vás k nemu dovedú navigačné a informačné tabule. Umelé jazierko s rozmermi cca 10 x 20 metrov tu leží od roku 2000, kedy tu po umelom vrte začala vyvierať až 30°C teplá termálna voda. Vďaka tejto teplote je kúpanie aj počas zimných mesiacov v Kalamenoch veľmi príjemnou záležitosťou, o čom sa minulý rok presvedčila aj naša redakcia.

Kaďa v Liptovskom Jáne

Luxusný perličkový kúpeľ uprostred prírody a celkom zadarmo. Takéto bohatstvo ukrýva Liptovský Ján. Termálne bohatstvo jeho okolia je známe široko-ďaleko, no o prírodnej kadi na kúpanie nevie každý. Tento prírodný unikát môžete navštíviť i v zime, keďže má voda príjemných 20°C. Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť, poďakovať sa cestou môžete aj domácim obyvateľom, ktorí len nedávno vďaka petícii vyhrali spor za to, aby sa kaďa v Liptovskom Jáne nedostala do rúk súkromného investora a ostala tak k dispozícii úplne každému.

Foto: Adventure Hunters
Foto: Adventure Hunters

Prameň Lukavica

Prírodné kúpalisko s termálnou vodou možno nájsť aj v Lukavici na strednom Slovensku. Nemyslíme však tú Lukavicu pri Zvolene, ale malú dedinku neďaleko Žarnovice na okraji Štiavnických vrchov. Oproti Kalamenom a Liptovskému Jánu však o tomto prírodnom bohatstve vie len veľmi málo ľudí. V minulosti sa na tomto mieste plánovala aj výstavba kúpaliska, ktoré by využilo potenciál termálneho prameňa, no od všetkých plánov sa nakoniec upustilo. Denník ČAS uvádza, že pozemok má viacero vlastníkov a práve to môže byť v rozvoji lokality pre cestovný ruch problémom. Vy však Lukavický termálny prameň navštíviť môžete. Čakať tu na vás bude malé prírodné termálne „kúpalisko“ so silne železitou vodou s teplotou cca 35°C.

Foto: ChevroletomSvetom (so súhlasom)

Chorvátsky Grob

Umelý vrt s termálnou vodou možno nájsť aj neďaleko Bratislavy. Malé jazierko s hadicou, ktorá reguluje teplotu vody nájdete medzi obcami Chorvátsky Grob a Čierna Voda. Termálna voda pochádza z dvoch vrtov, pričom kým z jedného prúdi voda s teplotou 24°C a ten druhý dosahuje teplotu až 50°C. Malé umelé jazierko je obľúbeným miestom rekreácie a nachádza sa hneď pri ceste spájajúcej spomínané obce.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy