Foto: So súhlasom ChevroletomSvetom

V Lukavici sa nachádza prírodné termálne kúpalisko, ktoré však pozná len málokto.

Slovensko je rajom termálnych prameňov. Dary prírody však často nevieme využiť natoľko, aby sme na tých miestach, kde sa dostávajú na povrch, vytvorili podmienky na rozvíjajúci sa cestovný ruch. Určite poznáte prírodné termálne „kúpalisko“ Kalameny či kaďu v Liptovskom Jáne. Tie sa tešia návšteve turistov z celého Slovenska a nájdete tu dokonca i ľudí spoza našich hraníc. A čo tak termálny prameň v Lukavici? Na ten sa zabúda a vlastne o ňom vie len málokto.

Článok pokračuje pod videom ↓

Lukavický termálny premeň môžete nájsť neďaleko obce Lukavica na strednom Slovensku. Nemyslíme však tú Lukavicu pri Zvolene, ale malú dedinku neďaleko Žarnovice na okraji Štiavnických vrchov. Jedinečné miesto pozná len málokto. V minulosti sa plánovala aj výstavba kúpaliska, ktoré by využilo potenciál tohto termálneho prameňa, no od všetkých plánov sa nakoniec upustilo. Denník ČAS uvádza, že pozemok má viacero vlastníkov a práve to, môže byť v rozvoji tohto miesta pre cestovný ruch, problémom.

Vy však Lukavický termálny prameň navštíviť môžete. Čakať tu na vás bude malé prírodné termálne „kúpalisko“ s silne železitou vodou s teplotou cca 35°C. Vhodné je tak na kúpanie počas všetkých ročných období. Ľudia z okolia tvrdia, že termálny prameň má aj priaznivé účinky na ľudský organizmus. Koniec koncov neďaleké kúpele vo Vyhniach a Sklenných Tepliciach sú taktiež zdrojované termálnou vodou z útrob bývalého Štiavnického stratovulkánu. Podobné vlastnosti teda možno očakávať aj v Lukavici.

Denník SME na základe výrokov domácich uvádza, že termálny prameň v Lukavici pomáha najmä pri kožných ochorenia a problémoch pohybového ústrojenstva. Prírodné bohatstvo v Lukavici pritom objavili viac menej náhodou. Termálny prameň totiž nevyviera na povrch prirodzene. Je výsledkom geologického prieskumu a takmer 800 metrov hlbokého prieskumného vrtu.

Termálny prameň v Lukavici však po navŕtaní ostal nevyužitý a zabudnutý ostáva dodnes. Využívajú ho najmä ľudia z okolia, no domáci sa i tak sťažujú na neporiadok a odpad, ktoré na tomto jedinečnom mieste Slováci nechávajú. Ak sa toto prírodné „kúpalisko“ rozhodnete navštíviť, myslite na to, že niekto sem na výlet pricestuje i po vás.

Termálny prameň v Lukavici nájdete celkom jednoducho. V obci odbočíte pri kostole doprava a asi po 50 metroch doľava na lesnú cestu, ktorá vás privedie na malé provizórne parkovisko vzdialené približne 100 metrov od vášho cieľa.

 

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články