Foto: Čierne Diery (Miroslav Beňák)

Žiadna elektrina ani civilizácia. Len drevo v piecke, hviezdna obloha, les navôkol a vy.

O združení Čierne Diery už ste možno počuli. Ide o skupinu nadšencov, ktorí cestujú po Slovensku a mapujú zabudnuté miesta, na ktoré by sa zabúdať nemalo. Ich cieľom sú pritom prevažne pamiatky, ktoré našincov navštíviť nenapadne – schátralé budovy, zrúcaniny kaštieľov či staré a opustené fabriky. O svojich potulkách už napísali (niekoľkokrát beznádejne vypredanú) knihu, pravidelne pamiatky vydávajú aj na zberateľských grafikách a tentoraz sa rozhodli pomôcť spišskému regiónu. A opäť originálnym spôsobom – výstavbou lesnej sauny.

Samozrejme, na úvod treba uviesť, že Čierne Diery na projekte Lesnej sauny nepracovali sami. Stálo za tým mnoho úsilia a spoluprác hneď s niekoľkými partnermi. A nebyť samotných obyvateľov dedinky Spišský Hrhov, v ktorej sa Lesná sauna nachádza, zrejme by k realizácii projektu možno ani nedošlo.

Foto: Daniel Goliaš/Čierne Diery

Miesto, ktoré si zaslúži zviditeľnenie

Združenie, ktoré už od roku 2014 mapuje zabudnuté pamiatky naprieč celým Slovenskom a venuje sa najmä im, však chce aj pomáhať a to predovšetkým miestam, ktoré by si zaslúžili zviditeľniť. Takým je podľa nich aj Spišský Hrhov.

„Obec je známa svojím progresívnym prístupom k začleňovaniu rómskej komunity a darí sa jej v rôznych oblastiach. Má prvý obecný podnik na Slovensku, čo bol pre nás dôležitý argument z hľadiska realizácie. Poznali sme prácu starostu obce Vladimíra Ledeckého a jednoducho sme vedeli, že „tu to pôjde“. Obec nám pomohla s vybavaním povolení, výberom a prenájmom pozemku, realizáciou a následne bude saunu spravovať,“ vysvetlila portálu Interez jedna z autoriek projektu, Lívia Gažová.

„Saunu v Spišskom Hrhove postavila miestna obecná firma, ktorá zamestnáva predovšetkým rómskych obyvateľov obce a dáva im prácu a šancu na dôstojný život. Motivácia tohto sociálneho rozmeru je jedným z dôvodov, prečo sme si vybrali na realizáciu architektonického zámeru obec Spišský Hrhov,“ dodáva Gažová.

Aj taktko prebiehala realizácia projektu Lesnej sauny v Spišskom Hrhove. Foto: Daniel Goliaš/Čierne Diery

Veľmi podstatnou ale podľa jej slov bola aj „spolupráca s obcou, ktorá umožňovala postaviť saunu „na diaľku“ a bez nutnosti fyzickej prítomnosti v Spišskom Hrhove a rovnako tak aj možnosť využiť kapacity obyvateľov na prevádzkovanie lesnej sauny po jej spustení.“

Tri roky práce

Od prvotnej myšlienky Lesnej sauny až k samotnej realizácii projektu ubehli tri roky. Finančné prostriedky na jej vybudovanie začali dobrovoľníci (a nielen z Čiernych Dier) zháňať v júli 2018 aj prostredníctvom crowdfundingovej kampane na webe Startlab.sk. Potrebná bola suma 7-tisíc eur, pričom ľudia z celého Slovenska napokon tento projekt podporili sumou 9365 eur. Prispeli však aj súkromné firmy – zo Spišského Hrhova i mimo neho a potrebnú sumu sa podarilo vyzbierať v priebehu troch dní.

„Samotná realizácia v Spišskom Hrhove trvala skoro rok (kto niekedy niečo staval alebo rekonštruoval, tak to pochopí). Z financií zo zbierky bol zakúpený najmä materiál a financovali sa stavebné práce. Architektonický návrh, propagáciu a koordináciu projektu či právny rámec fungovania vykonávali autori projektu bez nároku na honorár. Ostatné prostriedky sme získali od sponzorov. Skoro každý dodávateľ nám dal zľavu na materiál. Ostatné sme hradili z vlastných zdrojov,“ vysvetľuje Gažová.

Foto: Dianiel Goliaš/Čierne Diery

Lesná sauna na Spiši je inšpirovaná podobným projektom prírodnej sauny, ktorú možno nájsť v malej obci Dúbravica neďaleko Banskej Bystrice. Za tou stojí umelecké združenie Periférne centrá. Tá, a rovnako tak aj množstvo ďalších umeleckých a architektonických objektov v okolí dediny, stihla pritiahnuť množstvo ľudí z celého Slovenska. Podobný úspech si autori Lesnej sauny sľubujú aj v Hrhove.

„Naším zámerom bolo saunou posilniť turizmus v obci a byť alternatívnym lákadlom pre návštevníkov regiónu, ktorí chcú vidieť viac ako len Spišský hrad a mesto Levoča. Rovnako sme chceli upozorniť na pozoruhodnú obec, ktorú je dobré navštíviť aj kvôli iným dôvodom,“ hovorí o ďalších dôvodoch, prečo Lesnú saunu umiestnili práve v Hrhove Gažová.

Inšpirovaná Škandináviou, ekologická a zadarmo

„Žiadna elektrina, žiadna civilizácia. Len drevo v piecke, hviezdna obloha, okolitý les, v diaľke Spišský hrad, ľadová voda,“ to je to, čo podľa Čiernych Dier môžete zažiť v unikátnej saune, ktorú navrhli architektky Woven. Tie sa už dlhodobo venujú drobnej architektúre z dreva a pri navrhovaní dizajnu komunikovali aj s fínskym odborníkom na sauny.

Foto: Daniel Goliaš/Čierne Diery

Lesná sauna má navonok netradičný tvar. V jej vnútri je ale typickou saunou, ktorá spĺňa všetky tradičné techniky. V noci dokonca svieti, ak ju, samozrejme, niekto využíva. Autori návrhu sa pri dizajne stavby inšpirovali prírodnými saunami v Škandinávii. Oceniteľným bonusom je výhľad do lesa, aký sa pri relaxovaní v saune nenaskytne len tak hocikde.

Ide o ekologickú a jednoducho udržiavanú stavbu postavenú z ľahko nahraditeľných materiálov a netreba sa vôbec báť, že by išlo o fušerskú prácu. „Má všetky povolenia, ale, samozrejme, nie je určená pre masový turizmus. Je pre ľudí, čo chcú byť chvíľu sami so sebou, s nohami od blata, obliati studenou vodou z potôčika,“ dodávajú vo svojom príspevku na Facebooku Čierne Diery.

Foto: Daniel Goliaš/Čierne Diery

Navštíviť lákavú novinku v Spišskom Hrhove môže ktokoľvek, stačí si prostredníctvom oficiálneho webu vopred zarezervovať termín. Tie sa postupne míňajú a len za prvý deň prevádzky si saunu rezervovalo viac ako 100 jednotlivcov.

Vstupné sa neplatí a relax v saune je tak zadarmo, no jej správcovi môžu návštevníci zanechať ľubovoľný príspevok, ktorý sa využije na jej údržbu a správu. Tú majú na starosť taktiež obyvatelia Hrhova a tí aj spolu s dobrovoľníkmi, ktorí saunu vybudovali, veria, že sa k nej návštevníci budú správať tak, ako sa patrí.

„Sauna je síce bez poplatku, no každý návštevník sa musí registrovať cez online rezervačný systém. Vieme teda, kto a kedy v saune bol a vieme mu v prípade porušenia pravidiel znemožniť ďalšiu návštevu sauny. Veríme, že keď si už niekto dá námahu registrovať sa, prísť do dediny, vyzdvihnúť si kľúče, kráčať pešo k saune, zakúriť a zotrvať v jej priestore, že ho už nenapadne niečo ničiť,“ hovorí Gažová.

Podobných projektov na Slovensku nie je veľa, no mohli by vzniknúť aj ďalšie a práve Lesná sauna v Spišskom Hrhove by mohla byť inšpiráciou aj pre ostatné združenia. Napokon aj samotné Čierne Diery by si vedeli predstaviť realizovať niečo podobné aj niekde inde. Viac o tej novej sa dozvieš na tejto internetovej stránke.

Čierne Diery, Lesná sauna
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články