foto: Martin Fraňo, Tono Balucha

Lukáš Mužla / / Slovensko
Kde sa dá na západnom Slovensku okúpať zadarmo? Skúste tieto miesta.

Leto sa pomaly ale isto blíži a mnohí z vás už možno rozmýšľajú nad tým, že by ste už mali začať pracovať na postave do plaviek. Kde sa však dá na Slovensku okúpať a užiť si letné slnko bez toho, aby ste za jeden deň zaplatili desiatky eur? V krajine predsa máme mnoho krásnych prírodných miest, kde zažijete rovnaké množstvo zábavy ako na kúpalisku, no celkom zadarmo. Ukázali sme vám už miesta na východnom Slovensku, prešli sme i stredné Slovensko a dnes budeme pokračovať na západe. Kde sa dá v prírode okúpať v Nitrianskom, Trenčianskom a Trnavskom kraji?

Nosice

Našu púť po prírodných jazerách a vodných nádržiach na západnom slovensku začneme v Trenčianskom kraji vodnou nádržou Nosice. Táto vodná nádrž je nazývaná aj Priehrada mládeže, keďže bola vybudovaná v časoch socializmu najmä mladými „dobrovoľníkmi“. Nájdete ju medzi mestami Považská Bystrica a Púchov. Na Nosiciach nenájdete žiadne obrovské rekreačné komplexy, a preto je táto nádrž vhodná najmä pre tých, ktorí si skôr potrpia na pokojný relax pri vode.

Pohľad z Holíša na vodnú nádrž Nosice. Nad ňou je skalný vrch Klapy (Cigánka).

Geplaatst door Ján Melicher op woensdag 7 juni 2017

Nitrianske Rudno

V okrese Prievidza pri obci Nitrianske Rudno nájdete rovnomennú priehradu, ktorá bola vytvorená na riečke Nitrica. V polovici 20. storočia tu tak vzniklo obľúbené miesto letnej rekreácie. Na brehoch priehrady nájdete niekoľko stravovacích zariadení, športoviská a problém určite nebudete mať ani s prípadným ubytovaním.

Kanianka

Neďaleko Nitrianskeho Rudna leží aj ďalšia lokalita vhodná na kúpanie v prírode a úplne zadarmo. Vodná nádrž Kanianka je v regióne známa najmä pre čistú vodu a príjemné prostredie, preto ju miestni využívajú v hojnom množstve. Obľúbená je aj u rybárov.

kanianka

Zelená voda

Jazero Zelená voda nájdete pri Novom meste nad Váhom a je veľmi pravdepodobné, že ste o ňom už počuli. Ide totiž o najobľúbenejšiu letnú destináciu v okolí. Nájdete tu množstvo služieb, platené i neplatené pláže a každoročne sa tu konajú aj mnohé kultúrne akcie. Navyše je Zelená voda dostatočne rozsiahla na to, aby ste si tu našli aj svoj vlastný súkromný kútik, kde si užijete pokojný relax.

Kurinec – Zelená voda

Geplaatst door RS Racing Drones Team op woensdag 14 juni 2017

Sĺňava

Z Trenčianskeho kraja sa presunieme do Trnavského. Prvou zastávkou bude veľmi obľúbené priehradné jazero Sĺňava, ktoré svoj názov dostalo podľa veľkého počtu slnečných dní počas roka v tomto regióne. Ak teda nechcete, aby vás pri opaľovaní prekvapili mraky, potom ste možno práve našli svojho favorita. Počítať však, samozrejme, musíte s väčším počtom návštevníkov. Nádrž Sĺňava je známa aj svojím umelo vybudovaným Vtáčím ostrovom, ktorý je významným hniezdiskom niekoľkých vtákov a bol dokonca vyhlásený za prírodnú rezerváciu.

Slnava 3.0

Drahovské jazerá

Ak si radšej potrpíte na súkromie, ticho a pokoj, potom máme pre vás neďaleko Piešťan jednu alternatívu. Sú nimi Drahovské jazerá, ktoré vznikli v dôsledku ťažby štrkopiesku, no dnes sa využívajú už len na rybolov a rekreáciu. Drahovských jazier je celkom 12 a ponúkajú pokojné kúpanie na vlastné riziko, kde určite nestretnete davy ľudí. Na brehoch jazier však na druhú stranu nenájdete ani žiadne služby a preto si vy sami musíte zvoliť svoje priority.

Veronika Tabačeková

Buková

Ďalšou zastávkou je vodná nádrž Buková, ktorá leží na severozápadnom úpätí Malých Karpát. Vodnú nádrž ľudia často nazývajú aj Hrudky, a to podľa potoka, na ktorom bola vybudovaná. Hlavným dôvodom vybudovania tejto nádrže bola potreba zavlažovať okolité obce, no svoj potenciál ponúkla i cestovnému ruchu. Okrem kúpania si v tejto lokalite môžete vychutnať aj výlet na zrúcaninu hradu Ostrý Kameň či turistiku na najvyšší vrchol Malých Karpát – Záruby.

Buková

Suchá nad Parnou

Len 10 kilometrov od mesta Trnava leží príležitosť okúpať sa zdarma v peknom prírodnom prostredí pod Malými Karpatami. Práve výhľad na toto pohorie je jedným z lákadiel turistov. Aj vodná nádrž Suchá nad Parnou bola vybudovaná najmä pre zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy, no svoj účel našla i v letnej rekreácii.

Zapad slnka nad priehradou..sunset #chill #sunset #pohodicka #vyvalenynaplazi #slovakia #suchanadparnou #soul

A post shared by Miguel Sucak (@miguel_soulboards) on

Veľký Meder

Len malý kúsok za Veľkým Mederom v smere na obec Okoč leží štrkovisko Veľký Meder. Toto miesto láka ľudí z celého okolia, a to najmä vďaka čistej domodra sfarbenej vode. Ako už na takýchto pomerne neznámych miestach býva zvykom, okúpať sa tu môžete na vlastné riziko, no stravovacie zariadenia či iné služby tu nenájdete. Niektorí však vyhľadávajú práve takéto miesta.

hotelthermal.sk

Šulianske jazero

Na Žitnom ostrove medzi novým a starým korytom Dunaja nájdete dve jazerá. To pri obci Vojka nad Dunajom určite nenavštevujte. Je ohradené a verejnosti neprístupné. Neďaleko obce Šuľa však leží Šulianske štrkové jazero, ktoré je u miestnych veľmi obľúbené, no vďaka pomerne veľkej vzdialenosti od Bratislavy tu stále nie sú masy ľudí. V minulosti ste na Šulianskom jazere mohli dokonca nájsť aj tobogán, no dnes si budete musieť vystačiť len so samotným jazerom a jedným bufetom, kde určite počas horúcich dní nájdete nejaké to osvieženie.

Sulianske jazero, Slovakia

Kráľová

Z Trnavského do Nitrianskeho kraja prejdeme priamo k vodnej nádrži Kráľová, ktorá sa rozlieva medzi Šaľou a Sereďou. Táto multifunkčná vodná nádrž má hneď niekoľko funkcií. Okrem vodnej elektrárne reguluje aj tok Váhu, zavlažuje, slúži na ťažbu štrkopiesku, rybolov, no a v neposlednom rade na letnú rekreáciu. Kráľová leží pomerne vysoko nad okolitým terénom, čo spôsobuje, že na nej fúka dosť silný vietor. To vytvára ideálne podmienky na niektoré druhy vodných športov.

Kralova

Štrkovisko Komjatice

Severne od mesta Šurany leží obec Komjatice, neďaleko ktorej nájdete rovnomenné, dnes už vodou zatopené, štrkovisko s niekoľkými ostrovčekmi. Celková vodná plocha dosahuje 45 hektárov a v najhlbšom bode je štrkovisko hlboké až 18 metrov. Okrem relaxu, plávania a vodných športov slúžia Komjatice aj rybárom, zahrať si tu môžete plážový volejbal a na vyhradených miestach môžete i opekať. Masy ľudí ani stravovacie zariadenia tu určite nehľadajte.

WonderLand #FRANOPHOTO

A kde sa dá ísť zadarmo okúpať v Bratislavskom kraji? To sa dozviete čoskoro v našej poslednej časti tejto série.

Pozri aj kúpanie v prírode a zadarmo:

na východnom Slovensku

na strednom Slovensku

0
Komentovať (0)