muž a žena sú zamilovaní

Foto: Pexels

Vedci sa pozreli aj na to, ako lásku ovplyvňujú ďalšie faktory, napríklad vek účastníkov alebo to, koľko mužov a žien žije v ich krajine. Hoci sa po zohľadnení týchto premenných rozdiely medzi mužmi a ženami mierne zmiernili, niektoré pretrvávali. Zmizol napríklad rozdiel v úrovni oddanosti, no načasovanie a frekvencia zamilovanosti ostali odlišné.

muž píše milujem ťa
Foto: Pexels

Zvlášť pozoruhodné bolo prepojenie medzi romantickými pocitmi a úrovňou rodovej rovnosti v krajine. V štátoch s vyššou mierou rovnosti medzi pohlaviami sa ľudia zamilovali menej často, prežívali nižšiu mieru oddanosti a boli menej posadnutí svojím partnerom. Naznačuje to, že láska nie je len biologickým inštinktom, ale aj spoločensky formovaným zážitkom.

Láska pod drobnohľadom vedy

Aj keď sa o láske hovorí takmer neustále, z pohľadu vedy zostáva stále tak trochu záhadou. Vedci preto zdôrazňujú, že je dôležité lepšie pochopiť, ako tento silný ľudský pocit ovplyvňuje naše vzťahy, rodiny aj spoločnosť. Ich zistenia otvárajú priestor na ďalší výskum nielen biologických, ale aj kultúrnych a psychologických stránok lásky.

Uložiť článok

Najnovšie články