Foto: Profimedia

Ak ste si mysleli, že v noci vládne v okolí Mount Everestu hrobové ticho, asi by ste zostali poriadne zaskočení.

Ako možno dobre viete, Mount Everest je najvyššia hora sveta. Čo ale verejnosti také známe nie je, je fakt, že keď sa táto oblasť zahalí tmou, nastúpia strašidelné zvuky, ktoré dokonca bránia horolezcom v spánku. Tím vedcov sa rozhodol zistiť, čo ich spôsobuje a prišiel so zaujímavými výsledkami, upozornil Mail Online, s odvolaním sa na vedeckú expedíciu z roku 2018.

Článok pokračuje pod videom ↓

Glaciológ Evgeny Podolsky, ktorý sa zaoberá výskumom ľadovcov, sa s kolegami vydal pátrať po odpovediach priamo do Himalájí. Strávili tu niekoľko týždňov a zistili, že za týmito divnými zvukmi stojí extrémny chlad. Ako to je možné?

Foto: Mount_Everest_as_seen_from_Drukair2.jpg: shrimpo1967derivative work: Papa Lima Whiskey 2, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Hlučné ľadovce

Rozdiely medzi dennou a nočnou teplotou na tomto mieste môžu byť priepastné a líšia sa o desiatky stupňov. Práve pri ich poklese dochádza k praskaniu ľadovcov. A toto praskanie predstavuje spomínané strašidelné zvuky, ktoré sa uprostred noci na tomto mieste ozývajú.

S použitím senzorov sa tímu podarilo zhromaždiť seizmické údaje o vibráciách v ľadovci a prišli so záverom, že ľad reaguje na teplotné výkyvy skutočne svojsky.

Vedecký tím počul tieto zvuky po západne slnka na vlastné uši a opísal ich ako „praskanie“ či dokonca „explózia“ ľadu. Web News18 spomína, že sú také hlasité, že ich je počuť na vzdialenosť stoviek kilometrov.

Rada turistov na Mount Evereste v máji 2019, foto: SITA

Užil si Mount Everest trochu inak

Mount Everest je mimoriadne fascinujúci a z času na čas sa objaví aj bizarná správa v spojitosti s touto najvyššou horou sveta. Napríklad, minulý rok sme vás informovali o istom horolezcovi, ktorý prišiel s bláznivým nápadom.

15. mája sa 55-ročnému horolezcovi Pierrovi Carterovi podarilo niečo neuveriteľné. Z vrcholu Mount Everestu sa dostal len v priebehu 20 minút. Ako sa mu to podarilo? Nepálska vláda prvýkrát v dejinách udelila výnimku a povolila mu zostúpiť padákom.

Carter sa stal prvým paraglajdistom, ktorý sa legálne mohol vzniesť z Mount Everestu. Až dovtedy totiž bolo čosi také zakázané. 

„Bol to nádherný let nadol. Najprv ponad oblaky, potom cez ne a napokon dole,“ vyjadril sa v rozhovore pre France 24 Carter. Samozrejme, horolezec dostal povolenie s niekoľkými podmienkami. Napríklad, nesmel sa spustiť z výšky väčšej ako 8 kilometrov.

Uložiť článok

Najnovšie články